Kim Dzsong Un észak-koreai vezető Donald Trump amerikai elnökkel tartott júniusi csúcstalálkozóján késznek mutatkozott országa és a Koreai-félsziget atommentesítésére. Cserébe kilátásba helyezte az Észak-Korea elleni büntetőintézkedések felfüggesztését. Egyelőre azonban nem született döntés az atommentesítés menetrendjéről. A hét elején kiderült:
az amerikai hírszerzés bizonyítékokkal rendelkezik arról, hogy Észak-Korea egy vagy két új interkontinentális ballisztikus rakétát kezdett el gyártani.
Ri Jong Ho észak-koreai külügyminiszter meghívott vendégként szintén részt vesz a szingapúri összejövetelen, de nem tudni, hogy találkozik-e külön Pompeóval. Az amerikai külügyminiszter ötnapos délkelet-ázsiai körútjának második állomásaként érkezett a városállamba, ahonnan Indonéziába utazik tovább.
Az ASEAN-országok külügyminisztereinek szingapúri találkozóján elmondott beszédében Pompeo méltatta, hogy a tömb tagjai támogatják a jogállamiságot a Dél-kínai-tengeren, amelynek jelentős részét Peking magáénak követeli. Ez a tengerrel határos többi országot és az Egyesült Államokat is nyugtalanítja.
Az amerikai diplomácia vezetője emellett bemutatta az ASEAN-nak az Egyesült Államok úgynevezett indo-csendes-óceáni stratégiáját, amelynek keretében Washington 113 millió dollárral (mintegy 31,4 milliárd forinttal) támogatná az energetikai, technológiai és infrastrukturális projekteket Ázsiában. A stratégia egyik célja Kína térségbeli befolyásának ellensúlyozása.
Az Egyesült Államok csendes-óceáni ország
– szögezte le Pompeo, hozzátéve, az ASEAN-országok az amerikai befektetések fő célpontjai Ázsiában.
Az ASEAN tíz tagból áll, amelyek: Burma, Brunei, Kambodzsa, a Fülöp-szigetek, Indonézia, Laosz, Malajzia, Szingapúr, Thaiföld és Vietnam.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.