A phenjani diplomata elítélte az Egyesült Államokat az Észak-Korea ellen bevezetett büntetőintézkedések fenntartása miatt, miközben, mint mondta, országa „jóindulata jeleként” olyan intézkedéseket hozott, mint a nukleáris és rakétakísérletekre önként vállalt moratórium és egyes objektumok megsemmisítése.
Ri Jong Ho azt is felrótta Washingtonnak, hogy nem válaszolt Phenjan felhívására, hogy hivatalos nyilatkozatban jelentsék ki, véget ért a koreai háború (mely 1953-ban fegyverszünettel zárult, anélkül, hogy békemegállapodást kötöttek volna). Az észak-koreai külügyminiszter szerint ez „egy nagyon alapvető és elsődleges intézkedés lenne a Koreai-félsziget békéjének biztosításához”. Szerinte most Washingtonon a sor, hogy konstruktív lépéseket tegyen a phenjani bizalomerősítő intézkedésekre válaszul.
Az atommentesítésre irányuló, jóindulaton alapuló konstruktív lépéseinkre válaszul a nemzetközi közösségnek biztosítania kellene a Koreai-félsziget békéjét és gazdasági fejlődését
– hangsúlyozta Ri Jong Ho. Szavai szerint „a gazdasági fellendülés és az életfeltételek javítása országunkban a béke és biztonság ügyét szolgálja, és hozzájárul az egész térség gazdasági növekedéséhez”.
Heather Nauert amerikai külügyi szóvivő közölte, hogy a szingapúri találkozó keretében Sung Kim, az Egyesült Államok manilai nagykövete – akinek kulcsszerepe volt a június 12-i amerikai-észak-koreai csúcstalálkozó létrejöttében – szombaton átnyújtotta az észak-koreai külügyminiszternek Donald Trump amerikai elnök Kim Dzsong Unnak küldött levelét. Mint mondta, ez válasz volt az észak-koreai elnök Trumpnak címzett előző levelére.
A szóvivő közlése szerint Mike Pompeo amerikai külügyminiszter a szingapúri fórumon kezet rázott, és mosolyogva néhány szót váltott phenjani kollégájával, de hivatalos kétoldalú találkozót nem tartott vele. Nauert szerint Pompeo azt mondta Rinek: „hamarosan találkoznunk kell!” Mire Ri azt válaszolta: „egyetértek, sok konstruktív megbeszélés áll előttünk”.
A nemzetközi közösségnek továbbra is diplomáciai és gazdasági nyomást kell gyakorolnia Észak-Koreára mindaddig, amíg az ország le nem mond nukleáris fegyvereiről – hangsúlyozta szombaton Szingapúrban Mike Pompeo amerikai külügyminiszter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.