Összesen hétmilliárd forintot kapott a kormánytól a Lánchíd felújítására a főváros, amelyet Tarlós István főpolgármester jelentett be a fővárosi közgyűlés szerdai ülésén. Így a híd és az Alagút egyszerre újulhat meg, amely azt jelenti majd a gyakorlatban, hogy a felújítás csak 18 hónapot vesz majd igénybe. (A főváros minden bizonnyal ennek fejében kapott tehát támogatást, amelyről itt írtunk bővebben.)
Ahogyan arról korábban a Világgazdaság is beszámolt, a Lánchíd felújítási munkálatai 2021 június végére fejeződtek volna be. A Lánchíd felújítása tartalmazza a közúti pályalemez és a járdakonzolok teljes elbontását és újjáépítését, valamint a megmaradó acélszerkezetek javítását és korrózió elleni védelmét.
Továbbá a gyalogoskorlátok műemléki felújítását, a kőfelületek javítását és felülettisztítását, a köz- és díszvilágítás korszerűsítését, a Duna-meder szükség szerinti rendezését, a hídfőkben lévő gyalogos-aluljárók szélesített átépítését, a hídfő lépcsőinek átépítését, a hídfők helyiségeinek felújítását és lehetőség szerinti hasznosítását.
A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén döntött arról is, hogy a főváros kezelésébe kerül a kispesti Vak Bottyán utca, amelynek állapota tovább romlott a 3-as metrót pótló autóbuszok forgalma miatt. A testület egyhangúlag hagyta jóvá a kezelési és üzemeltetési feladat átvállalásáról szóló megállapodást.
A metrópótló autóbuszok 2017 novembere óta veszik igénybe éjszakánként és hétvégén a XIX. Vak Bottyán utca egy szakaszát, amely a XIX. kerületi önkormányzat kezelésében van. Mivel a kerületnek nincs pénze a megnövekedett terhelés okozta útburkolati hibák javítására, az útkezelési, útüzemeltetési feladatok átadását kezdeményezte.
Az elfogadott megállapodás alapján a kispesti önkormányzat az érintett útszakasz közútkezelői feladatait átadja a fővárosnak, amely ezzel a Budapest Közút Zrt.-t bízza majd meg.
Az elfogadott előterjesztésben rámutattak arra is, hogy a déli metrószakasz építése idején az eddiginél is nagyobb terhelés várható, mivel a pótlóbuszok a teljes menetidőben a Vak Bottyán utcában fognak közlekedni. A déli szakasz rekonstrukciója előtt az útszakaszt megerősítik, utána pedig szükség lesz teljes felújítására, amelyet a főváros és Kispest közösen finanszíroz majd.
Támogatta a testület, így Terdik Tamást nevezik ki budapesti rendőrfőkapitánnyá. A jelenlegi főkapitány, Bucsek Gábor szeptember 30-án távozik posztjáról, miután vezetői kinevezését saját kérésére visszavonta a belügyminiszter.
Terdiket az országos rendőrfőkapitány javaslatára nevezik ki a posztra.
A Fővárosi Közgyűlés több kerületet érintő, a Duna-partra vonatkozó építési szabályzatokat fogadott el az ülésen. Ezek között a legfontosabb, hogy a Népsziget egy része kizárólag sport, strand, kereskedelmi, szolgáltató, szállás jellegű, valamint vendéglátás célú fejlesztések valósulhatnak meg a jövőben. A sziget nem üdülő vagy rekreációs funkcióknak helyet adó területei közül különleges kikötőterület az Újpesti-öböl mentén az egykori MAHART Hajójavító területe. Itt továbbra is javasolják megőrizni a hajózással összefüggő funkciókat.
A közgyűlés résztvevői kiemelt budapesti sportegyesület 205 millió forintos támogatásáról is döntöttek. Ezzel utánpótlás-nevelésre az Újpesti Torna Egylet 40 millió forintot, a Ferencvárosi Torna Club és szakosztályai 80 milliót, a Vasas Sport Club 15 milliót, a Budapesti Honvéd Sportegyesület 20 milliót, a Magyar Testgyakorlók Köre szintén 20 milliót, a Kőbányai Sport Club 15 milliót, a Budapesti Vasutas Sport Club 10 milliót, a Központi Sport és Ifjúsági Egyesület pedig 5 millió forintot kap majd.
A téli időszakban hatvan-hetven férőhellyel üzemelhet majd a XI. kerületben a Rimaszombati úti hajléktalanszálló. A Fővárosi Közgyűlés döntése szerint a következő krízisidőszakra is térítésmentesen biztosít egy mintegy hétszáz négyzetméteres ingatlanrészt a célra a Magyar Máltai Szeretetszolgálatnak.
A testület 27 igen szavazattal, 1 tartózkodás mellett támogatta az – október elsejétől a jövő év április 30-ig tartó – ingyenes használatba adást. A téli időszakos, a hajléktalanok éjszakai elhelyezésére szolgáló krízisszálló hatvan-hetven férőhellyel működhet majd.
Együttműködési megállapodást kötött a Magyar Kerékpárosklubbal a fővárosi önkormányzat. Ennek célja, hogy teljesüljenek a fővárosi önkormányzat Balázs Mór tervében és a Budapest 2030 hosszú távú városfejlesztési koncepciójában kitűzött forgalmi részarány célok, illetve,
hogy Budapest egyre élhetőbbé, közúthálózata és közterületei pedig kerékpáros baráttá váljon, ami a kerékpárral nem közlekedő városlakók érdekét is szolgálja.
A megállapodás értelmében a felek szakmai anyagok véleményezésére, szakmai támogatás nyújtására, valamint tapasztalatok megosztásra is kötelezettséget vállaltak.
A főváros idén is támogatja a városképet meghatározó építészeti értékek rekonstrukcióját, felújítását, ezért idén is kiírják az építészeti örökségvédelmi támogatás pályázatát, amelynek keretösszege félmilliárd forinttal több lesz. Az elnyerhető vissza nem térítendő támogatás összege legfeljebb a megpályázott munka összköltségének 50 százaléka lehet, és pályázatonként nem haladhatja meg a 10 millió forintot.
Idén különösen a főútvonalak mentén lévő épületek homlokzatának, illetve földszinti sávjának felújítását, rendbetételét kívánják támogatni.
Ennek megfelelően az üzletportálok épületenként történő egységesítése, eredeti állapot szerinti felújítása, a reklámhordozók hatályos szabályok alapján és örökségvédelmi szempontoknak megfelelő kialakítása és az eredeti homlokzat-architektúra helyreállítása egyaránt támogatható. A korábbi években meghirdetett célok többsége szintén érvényes ebben az évben is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.