Megszenvedte a font, hogy a jelek szerint végletekig éleződött a feszültség London és Brüsszel között a kudarcba fulladt salzburgi EU-csúcs után. A brit deviza pénteken 1,44 százalékot veszített az értékéből a dollárral szemben, ami a legnagyobb mértékű napi mínusz volt 2017 júniusa óta.
A fontot Theresa May aznapi televíziós nyilatkozata küldte zuhanórepülésbe. A brit miniszterelnök azzal vádolta az Európai Uniót, hogy
magyarázat nélkül utasította el a kétoldalú kapcsolatokat rendezni hivatott brit javaslatot, tiszteletlen Nagy-Britanniával szemben, ezért jutottak patthelyzetbe a tárgyalások.
May vasárnap azt mondta a Sunday Expressnek, hogy tapodtat sem fog hátrálni az ország érdekei védelmében.
May vádjait Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke később kiadott közleményében cáfolta. A politikus szerint még mindig van remény a megegyezésre, de megismételte, hogy az EU nem enged, ha az egységes piacról és az északír–ír határ nyitva tartásáról van szó. Ez az a két kérdés, amelyben összeegyeztethetetlennek tűnik a két fél álláspontja. A francia európai ügyi miniszter és a német külügyminiszter-helyettes hét végi reakciói alapján ítélve Párizs és Berlin megingathatatlanul tartja magát az egységes uniós állásponthoz. Szakértők szerint mindez azt jelenti, hogy
megnőtt a megállapodás nélküli kilépés valószínűsége.
May keménységét saját pártjában is vegyesen fogadták, lapértesülések szerint több miniszter is a lemondását fontolgatja, ha a kormányfő nem áll elő alternatív kilépési javaslattal. A hét végén éves kongresszusát tartó ellenzéki Munkáspárt új választást követel, ha a kormányfő nem tudja megnyerni a parlament, illetve saját pártja támogatását az EU-val kötendő megállapodáshoz.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.