BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
neom

Leváltották a szaúdi óriásprojekt vezérét

Úgy tűnik, az olajárak esése keresztülhúzza a királyság megalomán terveit. A Neom vezérigazgatójának hirtelen távozását nem indokolták.

Váratlanul leváltották a Szaúd-Arábia sivatagában épülő megalomán futurisztikus város, a Neom vezérigazgatóját Nadhmi al-Naszrt, aki hat év vezette az 500 milliárd dolláros projektet, miután előtte az ország olajvállalatánál, az Aramcónál töltött be pozíciókat.

neom
A Neom fejlesztéseihez tartozó The Line modellje / Fotó: AFP

Egyre nagyobb a nyomás, hogy a Neom mutasson fel eredményeket

A Neom nem indokolta a cégvezető távozását, ám a vállalatot ellenőrző állami vagyonkezelő, a Public Investment Fund egyre nagyobb nyomás alá kerül, hogy mutasson fel eredményeket az országban épülő óriásberuházások terén. Erre azért is szükség van, mert az állami olajvállalat már csak hitelfelvétel segítségével képes finanszírozni azt az osztalékot, melyre Szaúd-Arábia az orosz–ukrán háborút követően elszabadult olajárak idején berendezkedett. 

Naszr irányítása alatt is gyakran folytak viták a Neomról, melyet mind a királyságban, mind azon kívül sokan szemléltek szkepticizmussal.

A cégvezetőt ügyvezetői státuszban a PIF belföldi ingatlanrészlegét vezető Aiman Al-Mudaifer váltja, mivel a Neom a PIF leányvállalata. A Neom az egyik sarokköve a szaúdi gazdaság átformálását Mohamed bin Szalman koronaherceg irányítása alatt célzó terveknek – idézi fel a Financial Times. A koronaherceg 2017-ben mutatta be a Neom elképzelését, ahol a tervek szerint az embereknél több robot lenne található.

Van, ami már elkészült a fejlesztések közül

A fejlesztés során egyre újabb tervek láttak napvilágot, köztük a The Line nevű egyenes város, egy ipari kikötő, de egy, a sivatagi országba tervezett mesterséges síparadicsom is, ahol 2029-ben az ázsiai téli játékokat tartanák.

Az olaj utáni korszakra készülő monarchia gazdasági sokféleséget célzó óriásberuházásainak egyike a Neom, melyből több, a Vörös-tenger partján található üdülőközpont, köztük a Sindalah luxussziget már megnyílt, ám számos fejlesztés még épülőben van.

A Vision 2030 projektbe illeszkedő Neomot először a volt Siemens és Alcoa-vezér Klaus Kleinfeld vezette, de hamar lecserélték Naszrra, aki híres a nagy infrastruktúra-beruházások gyors végrehajtásáról. A Neomtól a közelmúltban több nyugati felső vezető is távozott. A beruházást azért is kritizálták, mert az építkezéseken rengeteg munkás meghalt, 

egy brit dokumentumfilm szerint 21 ezren haltak meg 2017 óta a fejlesztés dolgozói közül.

Az óriásberuházás léptékét jelzi, hogy a Neom befektetési vezetője októberben arról beszélt, hogy az a világ acéltermelésének ötödét használja fel.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.