Az elmúlt napok tophíre volt a hazai és a nemzetközi sajtóban Angela Merkel német kancellár bejelentése, hogy
a mostani parlamenti ciklus lejárta után, 2021-től semmiféle politikai tisztséget nem vállal, még parlamenti képviselőként sem indul újra.
A német kancellár azt is kijelentette: ha esetleg előrehozott választásokat kell tartani Németországban, már akkor sem indul újra a tisztségért.
Angela Merkel politikai pályafutása igen jelentős: karrierjét a német rendszerváltás évében, 1989-ben kezdte, amikor belépett a Demokratikus Ébredés (Demokratischer Aufbruch) nevű ellenzéki mozgalomba. Ennek később a szóvivője lett, majd a 1990-ben tartott NDK-s választás után Lothar de Maizière kereszténydemokrata miniszterelnök kormányának szóvivő-helyettese lett. Miután a Demokratischer Aufbruch még ebben az évben egyesült a CDU-val, Merkel automatikusan a kereszténydemokrata párt tagja lett.
Több vezető pozícióban is kipróbálhatta magát, először a Helmut Kohl vezette német szövetségi kormány ifjúsági és nőügyi minisztere volt, majd környezet-, természetvédelmi és a reaktorok biztonságáért felelős miniszterként dolgozott.
Mindeközben arra is ügyelt, hogy minél nagyobb befolyást szerezzen a CDU irányításában. Ennek köszönhetően betöltötte a párt elnökhelyettesi posztját (1991-1998), és 1993-tól egészen 2000-ig a párt mecklenburg-elő-pomerániai elnökeként tevékenykedett. Karrierje ezután valósággal kilőtt:
1998-ban a CDU főtitkárává nevezték ki, majd az 1999. novemberében kirobbant pártfinanszírozási botrányt felhasználva kiszorította Helmut Kohlt (akit egyébként sokan Merkel felfedezőjének tartanak) a párt irányításából. Ezután már nem volt megállás, 2000 áprilisában a szintén érintett Wolfgang Schäuble lemondása után a párt elnökévé választották 96 százalékos többséggel, amely tisztséget mindmáig birtokolja is.
Angela Merkelre nem csupán politikai ambíciói és felívelő pályafutása miatt érdemes figyelni. Ő ugyanis az első nő, aki 2005-ben a CDU/CSU szövetség kancellárjelöltjeként először kihívta Gerhard Schröder szociáldemokrata (SPD) kancellárt, majd pár hónap múlva, igaz, szoros versenyben, de le is mosta a választásokon. Merkel egyébként nem csak ezt az elismerést zsebelhette be akkor,
Ráadásul munkája jelentős eredményt is hozott, miután először 2009-ben, majd 2013-ban, de 2017-ben is újraválasztották Németország kancellárjává.
Angela Merkel tehát összesen majd 30 éves politikai pályafutást tudhat maga mögött, amiből 13 évet töltött eddig Németország legmagasabb pozíciójában. Ebből kiindulva a visszavonulása érthető lenne, de ez nem ennyire egyszerű. A legutolsó tavaly októberi kancellárrá választása után csupán hat hónappal állt fel Németországban az új kormány.
A kormányalakítás még soha nem tartott ennyi ideig Németországban,
a tárgyalások körüli huzavona pedig jelentősen gyengítették a kancellárt is.
Olyannyira, hogy a múlt vasárnapi választáson érkezett meg az újabb pofon, miután a CDU több mint ötven éve a leggyengébb eredményt érte el, de továbbra is messze a legnagyobb politikai erőnek mondható Hessenben. E mellé az sem volt jó hír Merkel számára, hogy a tartományban ugyan ellenzékben lévő, de szövetségi szinten pártjával együtt kormányzó Német Szociáldemokratra Párt (SPD) is súlyos veszteségeket szenvedett el, támogatottsága történelmi mélypontra süllyedt.
A választások utáni napon Angela Merkel egy sajtótájékoztatón kijelentette, hogy őt terheli a végső felelősség negyedik kormányának gyenge indulásáért, és változtatásokra van szükség. Eljött az ideje, hogy új fejezetet nyissunk – mondta. Merkel egyébként úgy véli, hogy a pártja irányításának átadásában „sokkal több a lehetőség, mint a veszély”, a célja a lépéssel az, hogy a Kereszténydemokrata Unió (CDU) kormányon maradva újulhasson meg.
Ez alapján nem meglepő, hogy a visszaesést az SPD-nél is a szövetségi kormánnyal szembeni elégedetlenségnek tulajdonították, így a CDU mellett ők is sürgetik, hogy a hesseni bukás tanulságaképpen változtassanak a berlini vezetés tevékenységén, összpontosítsanak a szakmai munkára és zárják le a politikai vitákat.
A kancellári bejelentés után a német médiumok sorban hozták le értékelésüket a kialakult helyzetről. Ezekből az derült ki, hogy ugyan tiszteletreméltónak tartják Merkel lépését, ugyanakkor nincsenek túlzottan elragadtatva tőle, sőt azt sem tartják biztosnak, hogy a kancellár kitölti mandátumának idejét.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című konzervatív lap Búcsú részletekben című kommentárjában például kiemelte: „szokatlanul okos” döntés Angela Merkeltől, hogy nem ragaszkodik a pártelnöki és a kancellári tisztséghez. Ezzel véghezvihet egy „dupla mutatványt”, lehetőséget biztosít pártjának a megújulásra,
kancellárként pedig nem külső kényszer hatására, hanem a saját maga által meghatározott körülmények között vehet búcsút a politikától.
A Spiegel Online független hírportál Búcsú, első rész című írása szerint Angela Merkel döntése „esélyt” ugyan biztosít, „garanciát” viszont nem jelent arra, hogy „ezentúl minden jobb lesz a nagykoalícióban és a pártban”. Egyáltalán nem biztos ugyanis, hogy „terve” beválik, és 2021-ig kancellár tud maradni. A CDU-nál is erősebben megviselt Német Szociáldemokrata Pártnál (SPD) ugyanis egyre inkább kétségessé válhat a kormányzás folytatása, a testvérpárt bajor Keresztényszociális Uniónál (CSU) pedig új lendületet vehet az elnök, Horst Seehofer körüli vita.
A ZDF országos köztelevízió A kancellár nagyságról tesz tanúbizonyságot, és tovább taktikázik című kommentárja szerint Angela Merkel olyan politikai nagyságról tett tanúbizonyságot, amellyel még Helmut Kohl néhai kancellár, a CDU egykori elnöke sem rendelkezett.
A csatorna híradása szerint azonban „valószínűleg túl későn” hozta meg a döntését Merkel, és „romokat hagy maga után”.
Angela Merkel távozásának hírére sorban érkeztek a bejelentések, hogy ki indulna a CDU elnöki székéért a párt decemberi kongresszusán. A pozícióra eddig hatan jelentkeztek be:
Közülük Friedrich Merz felbukkanása a legérdekesebb, aki 2000-től 2002-ig volt az akkor ellenzékben lévő CDU és a testvérpárt CSU közös Bundestag-frakciójának vezetője, vagyis a parlamenti ellenzék első számú politikusa. A pozíciót Angela Merkel vette át tőle, miután a CDU/CSU pártszövetség és Edmund Stoiber kancellárjelölt vereséget szenvedett a 2002-es Bundestag-választáson. A CDU konzervatív irányzatához sorolt Friedrich Merz frakcióvezető-helyettesként folytatta pályafutását, és egyre inkább alulmaradt a pártot a politikai közép felé terelő elnökkel, Angela Merkellel folytatott küzdelemben.
Tisztségéről 2004-ben lemondott, visszavonult a politika első vonalából és a 2009-es választáson már parlamenti képviselői helyért sem indult.
Mostani döntését hosszú mérlegelés és számos beszélgetés után hozta meg. Kiadott közleményében hangsúlyozta, hogy a CDU elnökeként mindent megtenne a párt „belső összetartásáért” és azért, hogy meg tudjon felelni a jövő kihívásainak.
Elemzők mindenesetre konfliktusosként jellemzik Angela Merkelhez fűződő viszonyát, és azt valószínűsítik, hogy megpróbálja eltávolítani régi vetélytársát a kancellári tisztségből, ha megnyeri az elnökválasztást a CDU december 7-én Hamburgban kezdődő kétnapos tisztújító kongresszusán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.