BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ez volt tavaly a magyar valóság

A magyarok 25,6 százaléka, összesen több mint 2,5 millióan éltek szegénységtől és társadalmi kirekesztettségtől veszélyeztetve 2017-ben – áll az Eurostat legfrissebb jelentésében. Ez azért is érdekes, mert a gazdasági adatok gyakorlatilag teljesen mást tükröznek.

A magyar népesség 25,6 százaléka élt 2017-ben szegénységtől vagy társadalmi kirekesztettségtől fenyegetetten. A probléma a nők 26,1 százalékát érintette, míg a férfiak körében ugyanez 25 százalékot tett ki. A 18 évnél fiatalabbak 31,6 százaléka, míg a 65 évnél idősebbek 16,8 százalékának kellett megküzdenie a jelenséggel – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat legfrissebb adataiból.

A hivatal infografikája, amelyen egyébként az Európai Unió többi országának az adatai is láthatók, megmutatta emellett azt is, hogy a felnőtt korú munkavállalók, illetve munkanélküliek milyen arányban voltak érintettek: amíg az alkalmazottak 19 százaléka nélkülözött, addig a munkanélküliek túlnyomó többsége, azaz a 73,1 százaléka volt ennek kitéve.

Ahogyan arról már korábban írtunk, a Magyarországra vonatkozó adatok sokat javultak az elmúlt években, hiszen 2013-ban még 27,8 százalékon állt a nélkülözők aránya szintén az Eurostat szerint. Ez önmagában viszont még nem elég, hiszen a szegénység vagy társadalmi kirekesztettség még így is 2 503 936 magyart érintett a statisztikai adatok szerint.

A 65 évnél idősebbek 16,8 százalékának kellett megküzdenie a szegénységgel és a társadalmi kirekesztettséggel
Fotó: Marjai János

A magyar valóság: ebből adódott a gond

Nem árt tisztázni, hogy a szegénység vagy társadalmi kirekesztettség pontosan miből fakad, vagyis az Eurostat milyen szempontokat vett figyelembe ezzel kapcsolatos statisztikája elkészítésekor:

  • társadalmi transzferek (jövedelemből eredő szegénység),
  • milyen mértékben ér valakit súlyos anyagi hátrány, él súlyos nélkülözésben, illetve
  • milyen munkaintenzitású háztartásban él.
  • Ha valakinél a fentiek közül egy is teljesül, akkor statisztikailag beleesik ebbe a statisztikai kategóriába.

    Ez alapján érdekes lehet a Központi Statisztikai Hivatal 2017 -es átlagbérekre vonatkozó kimutatása. Eszerint ebben az évben a bruttó átlagkereset 297 000 forint volt, amely nettó 197 500 forintnak felelt meg. A családi kedvezményt is figyelembe véve a nettó kereseti átlag 205 400 forintot tehetett ki. A magyar bérnövekedéseket tekintve ez egyébként egy erős év volt, miután január kivételével

    minden hónapban kétszámjegyű növekedést mutattak a keresetek.

    A keresetek mellett érdemes tisztában lenni az infláció mértékével is. Az év egészében az élelmiszerekért 2,8 százalékkal kellett magasabb árat fizetni. A legnagyobb mértékben 2017-ben a szeszes italok és a dohányáruk drágultak. Az egyéb cikkek ára átlagosan 3,6, a szolgáltatásoké 1,5, a háztartási energiáé 0,8, a ruházkodási cikkeké 0,5 százalékkal emelkedett. A tartós fogyasztási cikkekért 0,3 százalékkal kevesebbet kellett fizetni tavaly.

    Végül ami a munkaintenzitás kapcsán elmondható, hogy tavaly éves szinten rekordszintű volt a foglalkoztatási ráta (68,2 százalék). Azaz 2017-ben a foglalkoztatottak átlagos létszáma elérte a 4 millió 421 ezer főt, amely összesen 70 ezerrel haladta meg a 2016-os adatokat.

    Fotó: Balázs Attila

    Ezért fontos a szegénység vizsgálata

    A fenti makrogazdasági adatok nem rosszak, sőt, de a statisztikák szerint mégis minden negyedik magyart eléri a szegénységtől és társadalmi kirekesztettségtől való félelem. Ez az EU-ban is komoly probléma, hiszen 112,9 millió lakosát érinti. Az Eurostat néhány érdekesebb adata pedig még inkább alátámasztja ezt. A 2017-es becsült adatok szerint:

  • az EU lakosságának egyharmada (30,9 százalék) nem engedhette meg magának, hogy elutazzon egy hétre nyaralni,
  • a felsőoktatásban résztvevő uniós hallgatók 10,9 százaléka élt szegénységben,
  • az EU-ban élő gyermekek 24,5 százaléka volt szegénységnek és társadalmi kirekesztés kockázatának kitéve,
  • a munkanélküliek 64,7 százalékát veszélyeztette a szegénység az unióban,
  • a gyermektelen háztartások 21,9 százalékát fenyegette szegénység vagy a társadalmi kirekesztettség.
  • Az EU átlag jobb ugyan, de nem sokkal

    Az EU átlagát tekintve (22,5 százalék) nem annyira vészesek a magyar számok. Igaz, az összes arányt tekintve lemaradásban voltunk: az EU-s országokban élő nők 23,3 százaléka, a férfiak 21,6 százaléka élt nélkülözésben. A 18 év alattiak 24,5 százalékát, a 65 év felettieknek 18 százalékát érintette a szegénység. És jobb eredmény született az EU-ban a munkavállalókat, illetve a munkanélkülieket tekintve is – előbbieknek a 12,3 százaléka, míg utóbbiaknak a 64,7 százaléka küzdött szegénységgel és kirekesztettséggel.

     

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.