A magyar sörkultúra a rendszerváltást követően a 2010-es években lett ismét érett azzal, hogy előbb Budapesten, később az ország többi részén is megjelentek a vendéglátóhelyek kínálatában a magas minőségű cseh, illetve német sörök. A kínálatbővülés színt vitt a hazai gyártók termékkínálatába. Az itthon újonnan megjelent sörök elsősorban a nemzetközi gyártók márkái voltak, egy részüket a magyar nagyüzemek anyavállalatai hozták be azért, hogy az egyre nagyobb számú hazai sörturista (Prága- és Októberfest-járók) igényeit is kielégítsék.
Ez a trend egybeesett azzal, hogy Csehországban és Bajorországban valódi sörforradalom bontakozott ki:
az ottani kisebb, de nagyüzemi technológiával működő főzdék újra divatba jöttek, és együttesen hátrébb szorították a nemzetközi gyártók márkáit. A verseny kibontakozott, a nagyok is limitált kiadású főzésekkel tágították a kínálatot, így hirtelen márka- és termékbőség alakult ki, ám az eladások nem követték a kínálatot.
A kapacitások fenntartása érdekében kedvező áron megkezdték az exportot (nem mellesleg a Távol-Keletre is, ennek köszönhetően például Dél-Koreában erőteljes csehsör-kultusz alakult ki). A túlkínálatból jutott Magyarországra, a piacot a gyártók a minőségi sörök felé billentették, a KSH adatai szerint
2008-hoz képest a minőségi világos sör kiskereskedelmi átlagára 2013-ra több mint 20 százalékot emelkedett, vagyis a vevők követték a kínálatot. Hasonló trend mutatkozott a boroknál is, ez viszont öröm volt a gazdáknak, a borra fordított munkát nagyobb arányban lehetett a termékbe építeni.
A sör és a bor piacán ekkor jelent meg az igényes fizetőképes kereslet (a kilencvenes években Prágába és az egri Szépasszony-völgybe túrázó 20 pluszos generáció tényezővé vált a fogyasztásban). Az új igényekhez igazítva 2013-ra megjelentek az egyes márkák mögötti marketingtörténetek, amelyek a két termék legnevesebb képviselőit az egekbe emelték. Divatba jöttek a borválogatások, és ennek farvizén a sörválogatások is.
A piac megérett a szintlépésre, és elindult a kézműves gyártás, amelyből meglepően jól jöttek ki a közepes üzemméretű borászatok és sörfőzdék is. Létrejött a kézműves szubkultúra.
Ehhez zárkóztak fel a nagyon kisüzemi, nagyon szelektált és nagyon egyedi kézműves borokat előállító üzemek, és megjelentek a kis sörfőzdék.
A sör sajátossága, hogy egy adott időszakban kisüzemi rendszerben is meglepően nagy mennyiséget lehet előállítani, míg a bor mennyiségét a szőlőtermés határozza meg. A legkisebb sörfőzdék is képesek nagy számban megjelenni a viszonteladói, kereskedői hálózatban, nem úgy a kicsiny borászatok. A kiskereskedelmi jelenlét alapvetően határozza meg a márkát, hiszen, ha szem előtt van, a termék ismertté válik. Ezzel a sör marketingje márkaorientálttá vált.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.