Majdnem egyharmadával visszaesett az idén az ópiummák termelése Afganisztánban az országot sújtó aszály miatt
– közölte hétfőn az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala (UNODC). Mindazonáltal a 2018-as év máktermése a második legnagyobb a feljegyzések 1994-es kezdete óta.
A kábítószer-kereskedelemből származó bevételekből fedezik tevékenységüket a többi között az országban tevékenykedő fegyveres felkelőcsoportok.
Az UNODC jelentése szerint az ópiummákot, amely az ópium és heroin mellett más kábítószerek alapját is képezi, 263 ezer hektáron termelik a polgárháborús országban. Ez 65 ezer hektárral kevesebb termőterületet jelent 2017-hez képest.
Tavaly a művelés alá vett földek kiterjesztésének köszönhetően rekordmagas volt az ópiumtermelés, 87 százalékos növekedett a 2016-os évhez képest.
Az idei termeléskiesés a szárazság által leginkább érintett északi és nyugati tartományokat sújtotta. Ópiummákot az ország 34 tartományából 24-ben termelnek. A termelés kétharmada ugyanakkor a déli tartományokra összpontosul. Hilmend – az iszlamista lázadók fellegvára – a központja az afganisztáni máktermesztésnek, amely 80-90 százalékát adja a világszerte előállított ópiumnak.
Washington a dél-ázsiai ország 2001-es lerohanása óta a helyi ópiumtermelés visszafogásán van. Az afganisztáni újjáépítést felügyelő szervezet (SIGAR) jelentéstevőjének októberi közlése szerint az Egyesült Államok 2002 óta hozzávetőleg 8,88 milliárd dollárt költött a kábítószerek elleni küzdelemre a dél-ázsiai országban.
Ez 1,5 millió dollár kiadást jelent naponta.
Afganisztán-szerte ugyanakkor csak 406 hektáron sikerült felszámolni az idén a termelést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.