Az Európai Bizottságnak egyformán kell kezelnie Olaszországot és Franciaországot, tehát ha a 2019-es olasz büdzsé nem felel meg az uniós szabályoknak, akkor ugyanez igaz a franciára is – jelentette ki Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes.
Salvinit Pierre Moscovici nyilatkozata dühítette fel, az uniós pénzügyi biztos ugyanis azt mondta, hogy
az olasz és a francia büdzséproblémák nem vethetők össze.
Moscovici leszögezte, nem arról van szó, hogy az egyik államhoz túl szigorúan, a másikhoz pedig túlságosan engedékenyen viszonyulnának, Salvini azonban nem értett vele egyet.
Az uniós biztos azt mondta, Franciaország azt csinál, amit akar, kezd elegem lenni a kettős mércéből
– idézi a miniszterelnök-helyettest a Reuters.
Az Európai Bizottság (EB) túlzottdeficit-eljárás indítását kezdeményezte Olaszországgal szemben, mivel a kormány jövőre 2,4 százalékra emelné a GDP-arányos költségvetési hiányt az idei 1,8 százalékról. Az EB megítélése szerint ez a rettentő magas államadósság mellett súlyos kockázati tényező. Az előző évet 131,2 százalékos GDP-arányos államadóssággal zárták az olaszok, ez pedig jócskán meghaladja a 60 százalékos uniós határértéket, erre hivatkozva kezdeményezte az EB a túlzottdeficit-eljárást. A franciákkal pedig amiatt példálóztak az olaszok, hogy a költségvetési deficit várhatóan meghaladja majd a 3 százalékot, miután Emmanuel Macron a lakosság anyagi terheit enyhítő intézkedéseket jelentett be.
Az elnök célja az volt, hogy véget vessen a csaknem egy hónapja tartó tüntetéseknek.
Moscovici kiemelte: alapvető különbség, hogy Párizs részéről csak egyszeri kihágásról lehet szó, míg Róma már évek óta megszegi az EU-s szabályokat. Érdekesség, hogy Franciaország majdnem egy évtizedig túlzottdeficit-eljárás alatt állt, és csak idén nyáron került ki alóla. A Daiwa Capital Markets Europe vezető gazdasági kutatója, Chris Scicluna szerint azonban indokolt az uniós hozzáállás, mert Olaszországnak gyors ütemben csökkentenie kellene a költségvetési hiányt és az államadósságot, Franciaország esetében azonban az EU-nak díjaznia kell a strukturális reformokat.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.