A lista a havonta kiadott toplistás szavazatok alapján áll össze, amelyet minden hónap 1-jén tesznek közzé a wmce.de honlapon. A zsűriben 24 ország 48 rádiós világzenei szakembere dönt havonta pontozásos rendszerben.
A Romengo együttesből ismert Lakatos Mónika első szólólemeze hagyományos oláh cigány hallgatókat, balladákat tartalmaz; a Romanimo című anyag a WMCE idei februári listáján egészen a 4. helyig kúszott fel.
A dalok többségét Lakatos Mónika édesapjától tanulta, akitől két archív felvétel is hallható az albumon. Vannak a lemezen más előadók által korábban ismertté tett cigány dalok is.
Felkerült a 2018-as WMCE-listára a délszláv tamburazenét a középpontba állító Söndörgőnek az Amsterdam Klezmer Banddel közös lemeze, a Szikra, amely a 37. helyen zárt (júliusban a 15. volt). A dzsesszrock, a breakbeat-dub, a kortárs és a retro területéről egyaránt táplálkozó Úzgin Űver Patak című CD-je (kiadó: Mana Mana), amely októberben a 7. volt, végül az 57. helyre került, Szirtes Edina Mókus Ki viszi át... című lemeze (Magneoton) a 126. lett, a Cimbaliband Balkan Projectje (Fonó) a 150. helyre került.
A 2018-as világzenei listát nyolcszáz albumból válogatták ki. Az első helyre a mali Fatoumata Diawara került Fenfo című lemezével, amely a 3eme Bureau/Wagram kiadó gondozásában jelent meg.
A második a madagaszkári, marokkói és mali zenészekből álló 3MA lett, azaz Rajery, Driss El Maloumi és Ballake Sissoko közös anyaga, az Anarouz (Mad Minute Music), a harmadik helyre a brit Catrin Firch és a szenegáli Seckou Keita Soar című CD-je került (Bendigedig). Az idei évet az afrikai előadók hatalmas fölénye jellemezte a világzenében, a Top 10-ben hat helyet foglaltak el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.