BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megfejtették, hogy mi okozta a kaliforniai „tűztornádót”

A perzselő hőség, a szokatlan széljárás és egy több kilométer magasra felnyúló füstviharfelhő együttese hozta létre idén nyáron azt a ritka „tűztornádót”, amely a Kalifornia északi részén pusztító Carr nevű erdőtűz során alakult ki – állapították meg a kutatók.

A San Franciscótól nagyjából 400 kilométerre északra található Redding peremén kialakult pusztító jelenség egy tűzoltó halálát okozta. A Geophysical Research Letters című folyóiratban publikált tanulmány készítői műholdas és radaradatokat felhasználva vizsgálták, hogy miként alakulhatott ki július 26-án a gigantikus méretű tűztornádó.

A szakemberek szerint a tűztornádó különbözik az úgynevezett tűzörvénytől, amelyet kizárólag az erdőtüzek hője hoz létre. A mostanihoz hasonló tűztornádót eddig mindössze egyszer, a 2003-as canberrai tüzek során dokumentáltak.

A tanulmány szerint a kaliforniai jelenség kialakulásának egyik kulcstényezője egy felhő volt, amelyet maga a tűz generált.

A fagyott tetejű füstviharfelhő rendkívül gyorsan növekedett függőleges irányba, mindössze 15 perc alatt megkétszereződött a hossza, míg végül 11,9 kilométer magasan felnyúlt a légkörbe. A kialakult felhő tornádó erősségű szeleket eredményezett.

Fotó: Mark Ralston/AFP

Mindez – kiegészülve a rekordmagas hőmérséklettel, az alacsony páratartalommal és a felszínhez közel kialakult vízszintes szélnyírással, amikor a szél iránya rendkívül gyorsan változik, miközben a nagy sebessége megmarad vagy kissé módosul –, tűztornádó kialakulásához vezetett.

A szakemberek reményei szerint az eredményeik a jövőben segíthetnek előre jelezni a hasonló jelenségek kialakulásának kockázatát.

A Kalifornia északi részén pusztító, Carr nevű erdőtüzet, amelyben nyolcan meghaltak és több mint ezer otthon leégett, augusztus 30-ra sikerült megfékezni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.