A Corvinus Egyetem docense szerint változatlanul az a legnagyobb probléma, hogy az Egyesült Királyság maga sem tudja, hogy mit akar, miközben Brüsszel a tárgyalások kezdetétől konzekvens volt: világossá tette, hogy nem hajlandó veszélyeztetni az egységes uniós piacot.
Ezt tükrözi az a megállapodás is, amelyet az alsóház kedd este 202-432 arányban elutasított, miközben korábban azt is világossá tette, hogy nem fogad el egy esetleges megállapodás nélküli Brexitet sem.
A kialakult patthelyzet megoldásához először a parlamentben kell közös álláspontra jutni, majd a társadalommal is el kell fogadtatniuk az új tervet, ehhez azonban idő kell
– hangsúlyozta Gálik.
Theresa May egyeztet a Munkáspárttal és a többi parlamenti erővel, de tanácsadói szerint az alapkérdésekben nem kíván engedni. A kormány következő tervezett lépéséről hétfőn számol be az alsóházban, és a képviselőknek lehetőségük lesz előterjeszteni alternatív javaslatukat, bár egyelőre semmiféle megoldás nincs, amelyet a parlament többsége támogatna.
Az alsóház kedden elsősorban azért utasította el a kilépési megállapodást, mert nem fogadják el az ír–északír határ nyitva tartásához szükséges pótmegoldást, sem pedig az eddig adott garanciákat arra, hogy az EU nem szándékozik tartósan fenntartani ezt a rendszert. A szakértő szerint elméletileg nem lehetetlen kivenni ezt a részt az egyezményből, de ehhez Írországnak, az Európai Uniónak és az Egyesült Királyságnak is módosítania kellene a saját határőrizeti szabályozását, ami szintén időigényes folyamat.
A kialakult helyzetben a szakértő egyre valószínűbbnek tart egy újabb Brexit-népszavazást, azonban nem mindegy, hogy milyen kérdéseket tesznek fel. Az eddigi felmérések szerint valószínűnek tűnik, hogy ezen már a maradáspártiak győznének, mert a mintegy 1,5 millió első szavazó többsége az EU-t választaná, a 2016-ban a kilépésre szavazók közül pedig már sokan nem élnek – emlékeztetett Gálik Zoltán.
A várakozásoknak megfelelően bizalmat szavazott a brit kormánynak a londoni alsóház szerda este. A kormány mellett 325, ellene 306 képviselő voksolt.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.