BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nemzetközi válságot okozhat a venezuelai helyzet

Kis Benedek József biztonságpolitikai szakértő szerint nemzetközi válságot is okozhat a saját magát átmeneti elnöknek kikiáltó Juan Guaidó venezuelai ellenzéki vezető erős amerikai és nyugati támogatottsága. 

A szakértő hozzátette: Nicolás Maduro jelenlegi venezuelai elnök ellenében az ellenzéki vezetőt 14 dél-amerikai ország és a nyugat-európai országok zöme támogatja. Rámutatott továbbá, hogy a válsághelyzetet az dönti majd el, hogy ki mellé áll a hadsereg. A venezuelai katonai vezetők erősen korrumpáltak, így a katonák nagy része jelenleg Madurot támogatja.

Venezuálé a világ legnagyobb kőolajkészlete, eközben a csőd szélén áll, az ország 30 millió lakosának mintegy 86 százaléka éhezik – mondta Kis Benedek József. Az ország történetének legsúlyosabb alkotmányos, politikai és gazdasági válságát éli. Az ország szinte kizárólag kőolajat exportál, és az olaj árának esése és a korrupció miatt a gazdaság összeomlott, ezért szabadult el az infláció. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) november eleji közlése szerint már hárommillió venezuelai menekült el hazájából 2015 óta.

Mike Pence amerikai alelnök
Fotó: MTI/EPA/Fazry Ismail

Miután Mike Pence, az USA alelnöke támogatásáról biztosította a venezuelai ellenzéket, és diktátornak nevezte Madurót, akinek „nincs legitim joga igényt tartani a hatalomra”, Maduró január 23-án elrendelte az Egyesült Államokhoz fűződő kapcsolatok teljes felülvizsgálatát.

Maduro azzal vádolta Donald Trump amerikai elnököt, hogy az érdekeit szolgáló bábkormányt akar hatalomra juttatni puccsal Venezuelában.

Úgy döntöttem, hogy megszakítom a diplomáciai és politikai kapcsolatokat az Egyesült Államok imperialista kormányával

– jelentette ki Maduro a caracasi elnöki palota erkélyéből több száz híve előtt mondott beszédében, miután Washington elismerte a dél-amerikai ország ideiglenes államfőjének Juan Guaidót.

Az elnöki beszéddel nagyjából egy időben Vladimir Padrino védelmi miniszter bejelentette, hogy a hadsereg nem ismeri el Juan Guaidót ideiglenes elnöknek.

Juan Guaidó, az ellenzéki többségű parlament elnöke szerdán Venezuela ideiglenes elnökévé nyilvánította magát a hivatalban lévő államfő, Nicolás Maduro elleni tüntetésen.

Nicolas Maduro venezuelai elnök
Fotó: AFP

Maduro bejelentését követően nem sokkal Guaidó egy Twitter-bejegyzésében azt írta: Venezuela diplomáciai kapcsolatokat fog fenntartani a világ összes országával. Az Egyesült Államokhoz hasonlóan Kanada, illetve a latin-amerikai országok többsége – Mexikó és Bolívia kivételével – is jelezte, hogy elismeri az ellenzéki politikust átmeneti elnökként, és támogatni fogja őt a demokrácia helyreállításában Venezuelában.

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter felszólította a venezuelai hadsereget és a biztonsági erőket, hogy támogassák a demokráciát, és védelmezzék Venezuela állampolgárait.

Egyúttal felszólította Madurót, hogy álljon félre „egy legitim vezető javára, aki a venezuelai emberek akaratát képviseli”. Hozzátette: „amint felállítja átmeneti kormányát, Guaidó élvezni fogja az Egyesült Államok támogatását”.

Maduró ellenálása után a német, a francia és a spanyol kormány bejelentette szombaton, hogy kész elismerni Juan Guadiót, az ellenzéki többségű venezuelai parlament elnökét ideiglenes államfőként a hivatalban lévő elnök, Nicolás Maduro helyett, ha nyolc napon belül nem írnak ki választásokat a dél-amerikai országban.

Pedro Sánchez spanyol kormányfő úgy fogalmazott, Nicolás Madurónak nyolc napja van, hogy kiírja a szabad, tiszta és demokratikus választásokat.

Juan Guaidót támogatja Amerika és Európa is
Fotó: AFP

Amennyiben nem jár el így, Spanyolország elismeri Juan Guaidót ideiglenes elnökként, hogy ő tegye meg ezt. Hasonlóan nyilatkozott Angela Merkel és Emmanuel Macron is.

Juan Guaidó a venezuelai alkotmány 233. cikkelyére hivatkozva nyilvánította magát ideiglenes elnökké. Az alaptörvénynek ez a cikke kimondja, hogy

a parlament elnöke veszi át átmeneti időre az államfői tisztséget, ha nincs törvényes elnök.

Ennek előfeltétele, hogy a törvényhozás üresnek nyilvánítsa az elnöki tisztséget. Ezt 2017. január 7-én megtette és 2018. augusztus 21-én megerősítette az ellenzéki többségű testület, utóbbi esetben azzal indokolva a lépést, hogy Maduro 2018. májusi újraválasztása nem volt demokratikus.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.