A tavalyi évre vonatkozó felmérésben a 100 fokú skálán a legjobb helyre visszatért Dánia a maga 88 pontjával, ami ugyanannyi, mint egy évvel korábban, csak éppen a tavalyi első Új-Zéland az akkor elért 89 pontról 87-re csúszott vissza. Utánuk következik Finnország, Szingapúr, Svédország, Svájc, Norvégia, Hollandia, Kanada. Az élbolyban nincs nagy meglepetés, de általánosságban a világban a korrupcióérzékelés folyamatosan súlyosabb lett az utóbbi négy évben.
Az unióban a leggyengébben szereplő országok:
A tavalyit megelőző években Bulgária teljesítménye valamelyest javult, és hasonlóan alakul a korrupció Romániában is, mert felfelé araszolás után ez az ország is egy pontot rontott tavaly 47-re.
Az EU-ban Magyarország mellett Málta rontott a legtöbbet az utóbbi években a korrupcióérzékelési indexén: az apró szigetország tavalyi pontszáma 54.
Az EU, illetve Nyugat-Európa átlaga 66 pont volt tavaly, amivel messze a legjobban teljesítő régió a világon, de a nemzeti és uniós hatáskörök összevisszasága problémákat okoz, és a blokk még távol van attól, hogy hatékonyan tudjon fellépni a korrupció ellen – állapítja meg a TI. Pedig a szervezet szerint az EU-nak nem szabad megtorpannia a korrupcióellenes törekvésekben, és ennek érdekében a Transparency ajánlásokat tesz.
A szervezet szerint a korrupció annál súlyosabb egy országban, minél egészségtelenebb ott a demokrácia, és lát egy olyan összefüggést, hogy Magyarország és Törökország annál korruptabb, minél tekintélyelvűbb. A TI Magyarország esetében – mint tavaly – most is kiemeli a civil társadalom és a független sajtó terének gyors szűkülését.
Az Európán kívüli térségekről szólva a TI megállapítja, hogy a fékek és ellensúlyok rendszerét érő fenyegetések miatt
az Egyesült Államok tavaly kiesett a 20 legkevésbé korrupt ország köréből,
2011 óta először: egy év alatt négy pontot rontott, 71-re. Ha ez a tendencia folytatódik, akkor a korrupció súlyos problémát fog okozni az országban, amelynek pedig a világ vezető hatalmának kellene lennie ebből a szempontból is – olvasható a jelentésben. A TI szerint ez egy olyan probléma, amelyet a Republikánus Párt és a Demokrata Párt csak közösen tud megoldani.
A jelentés összefoglalója szerint a kiteljesedett demokráciák átlaga 75 volt tavaly a 100-as skálán, a törékenyeké 49, az autokráciáké pedig 30. 2012 óta csak 20 ország javított jelentősen a teljesítményén, köztük Argentína 35-ről 40-re, és Elefántcsontpart 29-ről 35-re. Ugyanebben az időszakban 16 ország rontott jelentősen, köztük Ausztrália 85-ről 77-re, és Chile 72-ről 67-re.
A CPI a korrupciónak a közhivatalnokok és politikusok körében érzékelt mértéke alapján értékeli az országokat. A mutató értéke 0 (nagyon korruptnak érzékelt) és 100 (nagyon tisztának, átláthatónak érzékelt) között mozoghat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.