Gigászi árat tett le az asztalra az év első halpiaci vásárán Tokióban egy szusi étteremlánc: a japán Szusi Dzanmai tulajdonosa átszámítva 2,7 millió euróért – 867 millió forint – szerzett meg egy kékúszójú tonhalat. Az állat tömege 278 kilogramm, az érte adott összeg természetesen rekordár.
Mielőtt bárki azt hinné, hogy a hal húsa valamiféle extra prémiumkategóriát képvisel, gyorsan le kell szögezni, hogy egy teljesen hétköznapi tonhalról van szó, még akkor is, ha egyébként híresen jó környéken – Oma partjainál, Honsu szigetének északi csücskében – fogták is ki. Bármennyire meglepő, az érte folyó licitben a minőség másodlagos szempontot játszott. A kilogrammonként érte kiadott 9700 euró (3,1 millió forint) persze másra engedne következtetni. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy sehol másutt a földön nem űzik olyan ipari méretben a kékúszójú tonhal halászatát, mint Japánban.
A világ tengerein lezajló évi tonhalfogás 80 százaléka japán vizeken történik.
Ennek eredendő oka, hogy a japánok fogyasztják a legtöbb tonhalhúst a világon, a 2014-es adatok szerint 27,3 kilogrammot fejenként.
Jóllehet erősen csökken a trend, 2001-ben ugyanez a mutató még 40,2 kilogrammon állt. A görbe beesésének egyik oka, hogy
a túlhalászat miatt a tonhalállomány jelentősen megcsappant, s emiatt Japán folyamatosan erős nemzetközi kritikákat kap.
A kékúszójút rekorddrágán megvásároló szusilánc-tulajdonos, Kimura Kijosi 2012 óta szinte sportot űz abból, hogy az év első halpiacán ő legyen az a kuncsaft, aki a legmélyebbre nyúl a zsebébe egy-egy példány megvásárlásakor. Nem először fizet ki csúcsösszeget, 2013-ban nagyjából 1,26 millió eurónyi összeget is megért neki egy 222 kilós tonhal, amely akkor világrekord ár volt. Kimura felfogása tulajdonképpen pofonegyszerű, még ha nem is olcsó mulatság: a két kézzel szórt pénz remek marketing az év elején elrajtoló szusipiacnak, hisz az évről évre kicsengetett hihetetlen összegekről a világsajtó rendre beszámol.
Az étteremtulajdonos vásárlást követő első nyilatkozatában ugyan szóvá tette, hogy „nem számítottam arra, hogy ennyi pénzt kell kiadnom”, de ha már így alakult, akkor nagyon szeretné, ha a lehető legtöbb fogyasztó kóstolhatná meg ezt a remek halat.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.