Az új esetet január 13-án, a betegség szempontjából magas kockázatú területen azonosították. Az elmúlt négy hónapban az e területről beküldött több mint 150 – főleg az állománygyérítés során kilőtt vaddisznókból származó – minta eddig mind negatív eredményt adott.
Tavaly április végén Heves megyében, májusban Szabolcs-Szatmár-Beregben, majd októberben Borsod-Abaúj-Zemplén megyében azonosították a vírust.
A járványügyi nyomozás folyamatban van. Az országos főállatorvos – a korábbi esetekhez hasonlóan – minden szükséges intézkedést haladéktalanul elrendelt – olvasható a Nébih honlapján. Ezek közé tartozik többek között, hogy kijelölik a fertőzött, valamint azon belül, a járványügyi védekezés szempontjából fontos, szigorúan korlátozott területet.
Kiemelik, hogy az afrikai sertéspestis az emberre nem veszélyes, gazdasági kára azonban a megbetegedett állományok leöléséből és a kereskedelmi korlátozásokból adódóan jelentős.
A Nébih felhívja a figyelmet arra, hogy a betegség nemcsak természetes úton, hanem illegális sertésszállítással, ragályfogó tárgyakkal és fertőzött húst tartalmazó élelmiszerekkel is gyorsan tovább terjedhet.
Tilos a sertéseket állati eredetű anyagot tartalmazó élelmiszerhulladékkal („moslékkal”) takarmányozni! Fontos, ha valaki sertésállományában hirtelen lázas megbetegedést, elhullást, vérzéses tüneteket észlel, 24 órán belül értesítse az állategészségügyi szolgálatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.