Az Európai Unióban a nőknél 64,2, a férfiaknál 63,5 év, melyet egészségben tölthetnek, vagyis a nők az életük 19, a férfiak pedig az életük 23 százalékát már egy megromlott állapotban töltik el átlagosan – derül ki az Eurostat felméréséből.
Magyarországon a nők átlagosan 60,2 egészségben eltöltött évre számíthatnak, a férfiaknál azonban ez az átlag 59,5 év, vagyis:
a magyar nőknél és férfiaknál hamarabb jön el a betegség, mint hogy elérjék a nyugdíjkorhatárt.
A 2016-os felmérés szerint a nők várható élettartama az EU-ban átlagosan 5,4 évvel hosszabb volt, mint a férfiaké, ugyanakkor a hosszabb élettartam nem jelent aktív életet is egyben.
Svédországban a férfiak 73, a nők pedig 73,3 évig maradnak egészségesek, ezzel szemben Lettországban a nők (54,9 év) és a férfiak (52,3 év) esetében az egészséges életévek száma a legalacsonyabb volt az unióban.
Az Eurostat kimutatásából az is kiderül, hogy Svédország mellett
A férfiak esetében
található a rangsor élén.
Az Eurostat szerint az egészséges életévekben a nemek közti különbség általában viszonylag alacsony. Az uniós országok közül négy tagállamban is – Bulgáriában (+3,5 év), Észtországban (+4,6 év), Litvániában (+3,2 év) és Lengyelországban (+3,3 év) – minimum 3 év volt a különbség a nők javára. Azonban a legnagyobb különbséget a férfiak javára Hollandiában (+5 év), Luxemburgban, Portugáliában (mindkettő +2,5 év), illetve Finnországban (+ 2,1 év) mérték.
Az EU-s országok közül szinte mindegyik régióból lehet olyan országot találni, ahol a nők a legkevésbé élhetnek meg hosszú, egészséges éveket, azonban az évek hossza jelentősen azonos:
A férfiak esetében azonban főleg a posztszocialista térségben mutatható ki negatív tendencia:
élnek legkevésbé egészséges éveket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.