Hiába követelte Mike Pompeo amerikai külügyminiszter, hogy a venezuelai hadsereg engedje be az országba a nemzetközi humanitárius segélyt, a kolumbiai határon felállított barikád a helyén maradt. A második elnöki ciklusát a múlt hónapban megkezdő Nicolás Maduro az intézkedést azzal indokolta, hogy Venezuela „nem a koldusok országa”, és kijelentette, a segély gyakorlatilag külföldi intervenciónak minősülne. Ellenfele, a magát januárban ideiglenes elnöknek kikiáltó Juan Guaidó leszögezte, ő sem szeretné, ha országa a kelleténél nagyobb mértékben támaszkodna nemzetközi adományokra, a barikád azonban abszurd kormányzati reakció a hiperinflációval, élelmiszer- és gyógyszerhiánnyal sújtott országban.
Guaidó már több mint negyven állam támogatását szerezte meg, több latin-amerikai és európai ország mellett az Egyesült Államok is elismerte őt ideiglenes venezuelai elnöknek, míg Maduro mögé a hadsereg mellett Törökország, Kína és Oroszország sorakozott fel. A héten a Lima csoport tizenegy tagállama közleményben szólította fel az egyes kormányokat, hogy ne kössenek olaj-, arany- vagy bármilyen egyéb eszközre vonatkozó üzletet Maduróval. Múlt héten pedig az Egyesült
Államok is újabb szankciókkal sújtotta a már egyébként is rettenetesen meggyengült venezuelai olajipart.
A Guaidó vezette ellenzék több módon is igyekszik elzárni Madurót a főbb pénzügyi forrásaitól. Egyrészt új igazgatóságot állítanának a PDVSA többségi tulajdonában lévő és az Egyesült Államokban működő Citgo olajfinomító társaság élére, e cég ugyanis kulcsfontosságú a venezuelai hatalom számára. Másrészt azt is szeretnék elkerülni, hogy az illegitimnek nyilvánított elnök aranyat adjon el.
Az azonban kérdéses, hogy ez utóbbi mennyire kivitelezhető terv, ugyanis
Maduro kormánya már tavaly is az ellenzéki többségű parlament jóváhagyása nélkül értékesített összesen 73 tonna aranyat a nemzeti tartalékból, amely így 110 tonnára csökkent.
Az arany legnagyobb részét, 27,3 tonnát, az abu-dzabi székhelyű Noor Capital befektetési vállalkozás vásárolta meg, egy török cégnek pedig 23,9 tonnát adtak el Maduróék – idézi a Bloomberg Carlos Paparoni ellenzéki törvényhozót. Annyi sikert mindenesetre elkönyvelhetett a venezuelai ellenzék, hogy megakadályozta 20 tonna, 850 millió dollár értékű arany elszállítását az országból.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.