BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Minden, amit Trump és Kim csúcstalálkozójáról tudni lehet

Megkezdődött Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető csúcstalálkozója Vietnamban.

Donald Trump és Kim Dzsong Un második, a vietnami Sofitel Legend Metropole luxusszállóban tartott csúcstalálkozója húszperces, négyszemközti megbeszéléssel és díszvacsorával kezdődik és csütörtökön ér véget. A két vezető tavaly június 12-én találkozott először Szingapúrban, ahol több bizalomépítő lépésről egyeztek meg. Kérdés, hogy idén mire mennek egymással a tárgyaló felek.

Trump: Észak-Korea egy nagy lehetőség kapujában toporog

Észak-Korea hatalmas, hihetetlen és határtalan gazdasági lehetőségeket rejt – mondta szerdán Donald Trump amerikai elnök Hanoiban az előtt a szálloda előtt, ahol találkozik Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel. Hozzátette, alig várja, hogy lássa, ahogy mindez megvalósul, és segíthessen benne. Az amerikai elnök arról is beszélt a kamerák kereszttüzében, hogy bízik a kétnapos hanoi csúcstalálkozó sikerében. Kim Dzsong Un észak-koreai vezetőhöz fordulva hangsúlyozta:

megtiszteltetés, hogy együtt lehetnek Vietnamban.

A találkozót megelőzően Trump gesztust gyakorolt tárgyalópartnere felé, amikor barátjának nevezte Kim Dzsong Un észak-koreai vezetőt egy Twitter-bejegyzésében. Hozzátette, hogy hatalmas lehetőség előtt áll Észak-Korea, ha végrehajtja a nukleáris leszerelést.

Az amerikai elnök már az észak-vietnami Hanoiból írta a bejegyzést, amelyben azt is kijelentette: Vietnam virágzik, Észak-Korea pedig rövid időn belül ugyanezt élhetné meg, ha végrehajtaná a nukleáris leszerelést.

Donald Trump amerikai elnök (b) és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető
Fotó: MTI/AP

Kim meglepetésre készül?

Biztos vagyok benne, hogy ez alkalommal jelentős eredményeket mutathatunk majd fel, amelyeket mindenki üdvözölni fog – mondta Kim Dzsong Un észak-koreai vezető a találkozó előtt. Hozzátette,

minden tőle telhetőt megtesz, hogy ez így legyen.

A csúcstalálkozó legnagyobb kérdése, hogy sikerül-e áttörést elérni Észak-Korea nukleáris leszerelése és a Koreai-félsziget atommentesítése ügyében, amelyről a felek eltérő elképzelésekkel rendelkeznek. Az Egyesült Államok azt követelte, hogy Észak-Korea egyoldalúan adja fel nukleáris arzenálját, míg Phenjan egyenértékű gesztusokat vár Washingtontól cserébe.

Tétje van, de lehet megint csak altatnak

A Reuters brit hírügynökség egy cikkében megjegyezte, a mostani találkozó legnagyobb kérdése az, hogy a kedélyeskedésen és a bókoláson túl Trumpnak és Kimnek sikerül-e előrelépést elérnie az észak-koreai atommentesítésben, amelynek folyamata tavaly nyáron megakadt. Megfigyelők szerint a tavalyi szingapúri csúcson (amelyről itt írtunk bővebben) Kim valamelyest megvezette Trumpot az atommentesítésről szóló ígéretével,

valójában az amerikai szankciók feloldását akarta kiédesgetni az elnöktől.

Több magas rangú amerikai tisztviselő is arra az álláspontra jutott az utóbbi időben, hogy Phenjannak esze ágában sincs megválni atomfegyverétől, mert az az egyetlen aduja a nemzetközi közösséggel, így az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalásain. A szingapúri találkozón nem esett szó az atomfegyver-mentesítés részleteiről, az ellenőrzés módjáról és a menetrendjéről sem.

Fotó: MTI/AP/Evan Vucci

Gyors rendezés, hatalmas figyelem

Összesen 2600 újságírót akkreditáltak a vietnami csúcstalálkozóra, amelyről Le Hoai Trung, az ország miniszterelnök-helyettese tájékoztatta a közvéleményt. Elmondta: csupán húsz napjuk volt a felkészülésre azt követően, hogy Trump a vietnami fővárost, Hanoit nevezte meg az észak-koreai vezetővel tartandó megbeszélések helyszíneként, miközben a tavalyi, első csúcstalálkozó vendéglátó államának, Szingapúrnak ugyanerre a feladatra két hónapja volt.

Nguyen Xuan Phuc vietnami kormányfő mindenesetre megpróbált nem pánikba esni, így utasította a minisztériumokat és más intézményeket, hogy tegyenek meg minden tőlük telhetőt a csúcstalálkozó biztonsága és sikeres megrendezés érdekében. Külön felhívta a figyelmet a külföldi vendégek fogadására, kiemelve, hogy a legjobb feltételeket kell kialakítani a külföldi újságírók számára a találkozó tudósításához.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.