BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újra tárgyalnak a Brexitről

Senki nem ellenezné a bennmaradó tagállamok közül a brit kilépés tervezett határidejének meghosszabbítását.

A héten folytatódnak az egyeztetések annak érdekében, hogy elkerülhető legyen az Egyesült Királyság rendezetlen európai uniós kiválása – közölte Stephen Barclay brit Brexit-ügyi miniszter, miután előző nap Michel Barnierrel, az EU főtárgyalójával egyeztetett Brüsszelben. A tárcavezető arról számolt be, hogy Geoffrey Cox brit igazságügyi miniszter össze fogja állítani módosítási javaslatait a konfliktus alapját képező, úgynevezett ír-északír tartalékmegoldásra vonatkozóan, és a felek hamarosan egyeztetést kezdenek ezekről.

Diplomáciai források szerint a következő Barclay-Barnier találkozót a hét közepén tartják.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke egy hétfő esti lapinterjúban kijelentette, hogy senki nem ellenezné a bennmaradó EU-tagállamok közül a brit kilépés tervezett határidejének meghosszabbítását, amennyiben London kérelmezné.

Hozzátette, elképzelhetőnek tartja a hosszabbítást a május végi európai parlamenti választásokon túlra is, amelyen szakértők szerint ez esetben a szigetországnak is részt kellene vennie valószínűleg. A bizottság elnöke úgy fogalmazott:

a Brexit-folyamatban már így is annyi határidőt túlléptünk.

Fotó: AFP/Oli Scarff

Jeremy Hunt brit külügyminiszter ugyancsak Brüsszelben volt hétfőn, és a Politico hírportálnak adott interjújában abbéli reményét fejezte ki, hogy az elkövetkező napokban sikerül megállapodni a stabilitás biztosítása érdekében. Aláhúzta, hogy még lehetséges a rendezett kiválás, a brit kormány tudja, miként lehet parlamenti többséget szerezni a szerződés ratifikálásához,

de ehhez mindkét oldalon „bizalomra és vízióra” van szükség.

Kérdésre válaszolva helytelennek nevezte a második népszavazás kiírásának ötletét. Mint mondta, „a britek tudják, hogy a politikai elit nem akarta a kilépést, és a demokratikus hitelesség egyfajta tesztjeként tekintenek a Brexitre”. Kiemelte: akkor lehet sikeresnek nevezni a folyamatot, ha tíz év múlva a maradáspárti szavazók azt érzik majd, hogy a döntés „nem is olyan rossz, mint gondolták, és az ország virágzik”.

Ír kollégája, Simon Coveney frusztrációjának adott hangot a folyamat állásával kapcsolatban.

Kevesebb mint 40 nap van hátra az Egyesült Királyság távozásáig, és mi még mindig nem tudjuk, hogy mit szeretne a brit kormány elérni a ratifikáció érdekében

– közölte. Korábbi bejelentés szerint Jeremy Corbyn, a brit ellenzéki Munkáspárt vezetője is Brüsszelbe látogat, várhatóan csütörtökön.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.