Szerdán szavaz a brit alsóház azokról a javaslatokról, amelyek alternatívái lehetnek a kormány és az Európai Unió által kötött kilépési megállapodásnak. A font némileg erősödött tegnap, miután a parlament előző éjszaka 329 szavazattal 302 ellenében kivette a Brexit-folyamat irányítását a kormány kezéből. A nem kötelező szavazásokkal azt próbálják kideríteni, milyen megoldások elfogadásához biztosítható reális eséllyel parlamenti többség – ha egyáltalán létezik ilyen.
Olyan forgatókönyvek is napirendre kerülhetnek, amelyek ellentétesek azokkal a célokkal, amelyek miatt az Egyesült Királyság eredetileg a kilépés mellett döntött. Ilyen például a Brexit utáni vámunió a 27-ekkel, amely jelentősen korlátozná, hogy London szabadkereskedelmi megállapodásokat kössön az EU-n kívüli országokkal.
Opció az is, hogy az ország tagja maradna az egységes európai piacnak, ami garantálná az áruk, szolgáltatások és személyek szabad áramlását, miközben az Egyesült Királyság – és a szavazók – számára elsődleges fontosságú a bevándorlás feletti ellenőrzés visszaszerzése.
Theresa May kormányfő változatlanul azt tervezi, hogy „amennyiben lehetséges”, a héten ismét szavazásra bocsátja a kilépési megállapodást is, vagyis reményei szerint sikerül megszerezni hozzá a kellő támogatottságot. Erre egyelőre változatlanul semmi esély, a kormánytöbbséget biztosító északír Demokratikus Unionista Párt (DUP) a legfrissebb hírek szerint inkább a határidő meghosszabbítását támogatja.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.