BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új-zélandi mészárlás: börtönbe kerülhetnek a véres videó megosztói

Perbe fogtak egy második, 44 éves férfit is amiatt, mert megosztotta a christchurchi terroristának a merényletről készített videóját Facebookon – közölték a helyi hatóságok szerdán.

Philip Arpst kedden tartóztatták le, négy nappal az 50 halálos áldozatot követelő terrortámadás után. Ő a második, aki ellen vádat emeltek az azóta levett videók megosztása miatt.

A jelenleg vizsgálati fogságban lévő Arps már korábban felhívta magára a hatóságok figyelmét.

A férfi egy szigeteléseket végző cég tulajdonosa, és cégének a logója megegyezik a terroristának a támadás előtt írt kiáltványán is szereplő, okkultista náci körökben népszerű szimbólummal.

A vállalkozás arról is ismert, hogy egy négyzetméternyi terület szigeteléséért 14,88 új-zélandi dollárt számít fel. A szélsőjobboldali mozgalmakban a 14 és a 88 fontos jelentéssel bír:

a 14 David Lane 2007-ben meghalt amerikai nacionalista fajvédő egyik mondatára utal, amely angol eredetiben 14 szó: „biztosítanunk kell fajunk fennmaradását és a fehér gyermekek jövőjét”.

A 88-ban a nyolcasok az ábécé nyolcadik betűjét, a H-t jelölik, azaz a 88 jelentése HH, vagyis Heil Hitler.

Brenton Tarrant mecsetek ellen hajtott végre merényletet, melynek során 49-en életüket vesztették, 48-an megsebesültek
Fotó: MTI/EPA/SNPA Pool/Martin Hunter

A bíróság a következő meghallgatást április 15-re tűzte ki.

Hétfőn egy 18 éves christchurchi fiút is helyeztek vád alá a videó megosztása miatt. A fiú, akinek a nevét a hatóságok nem hozták nyilvánosságra, egy képet is feltett a közösségi médiára a mecsetről, ahol a terrortámadás történt, „célpont befogva” címmel.

A megosztásért akár tizennégy év börtönbüntetést is kaphatnak.

Paul Spoonley, a fehér felsőbbrendűséget hirdető új-zélandi mozgalmak egyik szakértője szerint noha a hatóságok szerint a terroristának nem voltak társai, elképzelhető, hogy a lövöldözés előtt kapcsolatba lépett más, hasonló nézeteket valló emberekkel.

A Facebook közlése szerint a március 15-i merényletet, amelyet a terrorista élőben közvetített, kétszáznál kevesebben nézték végig, és az első jelentés a közösségi oldal moderátoraihoz csak 12 perccel a közvetítés vége után érkezett be.

Az internetes óriáscég hangsúlyozta: ezt követően percek alatt eltávolította a videót. Az eltávolítása előtt azonban még 4 ezren megnézték a felvételt.

Nem ülhetünk ölbe tett kézzel, és nem fogadhatjuk el szó nélkül a közösségi médiafelületeknek a létezését, ahogy azt sem mondhatjuk, hogy a tartalmak, amelyek ezeken az oldalakon megjelennek, nem tartoznak az adott cég felelőssége alá – mondta a parlamentben a napokban Jacinda Ardern, új-zélandi miniszterelnök. A politikus úgy véli, ezek a vállalatok, kiadók, nem pusztán postások. Nem fordulhat elő, hogy kizárólag a profitot szem előtt tartva elsiklunk a felelősség kérdése fölött – fűzte hozzá.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.