Európa számos országából összegyűlt, többezres tömeg tüntetett tegnap délután Brüsszelben az európai járművezetők – egyebek között a magyarok – munkakörülményeinek javításáért, egységes szabályozásért, méltóbb bánásmódért, s nem utolsó sorban megfelelő bérekért – közölte Nemes Gábor, a Közlekedési Szakszervezetek Országos Szövetsége (KSZOSZ) elnöke.
A várost órákra megbénító látványos demonstrációval a szervezők az ágazatban dolgozók súlyos problémáira és azok mielőbbi megoldására hívták fel a nemzetközi döntéshozók, az európai parlamenti képviselők és az Európai Bizottság tagjainak is a figyelmét.
Az eseményt a mintegy 41 ország 200 szakszervezetét, összesen 5 millió járművezetőt képviselő Európai Közlekedési és Szállítási Dolgozók Szakszervezete (ETF) szervezte a Fair Transport elnevezésű esélyegyenlőségi kampányának részeként. Az egyfajta karneválnak is beillő zenés, vidám felvonulás komoly üzenetére a transzparensek feliratai – „Ne hagyjatok minket az úton!”, „Egyenlő bánásmódot!”, „Biztonságos munkakörülményeket!”, stb. – és az Európai Bizottság épülete közelében tartott gyújtóhangú beszédek emlékeztettek. A tömegdemonstrációt az Európai Parlament március ülése előtti napra is időzítették (ezt ma Strasbourgban tartják).
A demonstráción a magyar KSZOSZ és a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) közlekedési tagozatának küldöttei, egyebek között a Vasutasok Szakszervezete vezetői is részt vettek.
Az ETF ugyanis a kérésükre a közelmúltban bevetette a kiemelt céljai közé az ágazat magyar dolgozóinak a követeléseit, egyebek között a rugalmas nyugdíjrendszer visszaállítását, s azt, hogy végre Magyarország is ismerje el szakmának a járművezetést – emlékeztetett Nemes Gábor. A KSZOSZ elnöke elmondta, a magyar közlekedésiek megelégelték a kormány halogató taktikáját, ezért kértek nemzetközi segítséget. A hazai szervezet hat pontba foglalta a magyar járművezetők problémáit és követeléseit, amelyeket első körben, még 2016-ban petíció formájában eljuttattak a hazai politikai pártokhoz és az illetékes minisztériumhoz is.
Mivel a magyar illetékesekkel azóta sem sikerült tárgyalóasztalhoz ülni, a követelést a közlekedési szövetség a napokban ismét elküldte az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkárának, Mosóci Lászlónak.
A magyar közlekedésiek olyan mobilitási csomagot szorgalmaznak, amely nem a járművezetők európai piaci kiszorításáról szól, hanem egyenlő feltételeket teremt a minden résztvevő számára. Az elnök szerint kizárólag a tisztességes munkakörülmények és a megfelelő bérek állíthatják meg az úgynevezett szociális dömpinget, vagyis azt, hogy Magyarországról is nyugatra meneküljenek munkáért az emberek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.