Sikerült megmenteni a teljes pusztulástól a hétfő este lángba boruló párizsi Notre-Dame székesegyházat, de a francia főváros szimbolikus gótikus épülete így is hatalmas károkat szenvedett. A szerencsétlenség miatt az európai kultúrkincs egy része is veszélybe került, a műemlék ugyanis felbecsülhetetlen értékű műalkotások, vallásos relikviák és történelmi dokumentumok gyűjteménye is.
A hétfői tűzvész következtében megsemmisült a több mint 850 éves katedrális tetőszerkezete, és ledőlt a főhajó és a kereszthajó találkozása feletti kúp alakú tornya, a huszártorony. Ez már önmagában is óriási veszteség, amit tovább súlyosbít, hogy a 12. századból származó faszerkezetes építmény több szent tárgyat is őrzött.
Párizs két védőszentjének, Szent Dénes és Szent Genovéva ereklyéje mellett Jézus töviskoszorújának egy darabját még 1935-ben helyezték a huszártorony kakast formáló csúcsdíszének belsejébe, hogy védje a templomot és a hívőket. A relikviák nagy valószínűséggel a tűz martalékává váltak a toronnyal együtt.
A veszteségek listáján szerepelnek a katedrális tetejét díszítő vízköpők is, a gótikus építészet emblematikus, mitikus állatokat és kimérákat ábrázoló híres szobrai is károsodtak a tűzben.
A huszártornyot díszítő, 12 apostolt és 4 evangélistát ábrázoló bronzszobrok viszont megmenekültek a pusztulástól, ezeket ugyanis néhány nappal a tűzvész előtt emelték le a felújítás alatt álló tetőszerkezetről.
A tűz elérte az egyik harangtornyot, a világhírű épület tíz harangja – melyek közül a legrégebbi, 13 tonnás, Emmanuel névre keresztelt a 15. századból származik – azonban a hírek szerint átvészelte a katasztrófát.
A Notre-Dame szintén világhírű, 13. századi rózsaablakairól egymásnak ellentmondó értesülések szólnak a The Guardian összefoglalója szerint. A bibliai történeteket ábrázoló festett üveg elemekből álló három építészeti remekmű pontos állapotát még nem sikerült felmérni,
a tűzesetről tudósító újságírók korábban arról számoltak be, hogy mindhárom rózsaablak megolvadt, később azonban már arról szóltak a hírek, hogy a leghíresebb, északi ablak épen maradt.
Az ugyanakkor biztos, hogy a történelem viharai alaposan megtépázták ezeket a díszítőelemeket. A legrégebbi üveg a 12. század végéről származik, de az évszázadok során számos alkalommal kellett az egyes üvegelemeket cserélni. Az 1225-ben elsőként elkészült nyugati rózsaablaknak pedig egyetlen eredeti üvege sem maradt fenn.
A tűz a székesegyház belsejében is jelentős károkat okozott, a nagyobb méretű, falra rögzített festményeket például nem tudták kihozni a tűzoltók és a speciális műkincsmentő alakulat tagjai, így kérdéses, hogy ezek milyen állapotban vannak a katasztrófa után, köztük a Les grands „Mays” de Notre-Dame de Paris képcsoport számos darabja, melyek egyes darabjai a 17. század folyamán, a párizsi aranyművesek céhe megbízásából készültek.
Előbbiek mellett két további kiemelkedő képzőművészeti alkotás, Jean-Baptiste Jouvenet 1716-ban készített Látogatás című freskója, valamint Antoine Nicolas Aquinói Szent Tamást ábrázoló 1648-as festményének sorsa nem ismert a tűz után.
Nincsenek megnyugtató hírek a főoltárt díszítő Pietáról, Nicolas Coustou 300 éves szobrának állapotáról sem, bár a székesegyház belsejéről készült képeken sértetlennek tűnik a keresztről levett Krisztust és az őt sirató Szűz Máriát ábrázoló alkotás.
Jó hír viszont, hogy a lángokkal folytatott küzdelemben sikerült megmenteni a legjelentősebb műkincseket és kegytárgyakat Anne Hidalgo párizsi polgármester Twitter-bejegyzése szerint.
A Krisztusnak tulajdonított töviskoszorút és Szent Lajos király tunikáját is biztonságba tudták helyezni a mentésben résztvevők.
Arról viszont egyelőre nem sikerült megbizonyosodni, hogy mi lett a sorsa a Szent kereszt egy darabjának és annak a szögnek, amit a hagyomány szerint Krisztus keresztre feszítéséhez használtak, és amely ereklyék szintén a Notre-Dame féltett kincsei közé tartoznak.
Emmanuel Gregoire párizsi alpolgármester keddi bejelentése szerint a székesegyház 7800 sípos, ötmanuálos nagyorgonáját viszont biztosan elkerülte a tűz, amit egyébként a világ egyik legnagyobb hangszereként tartanak számon.
A Notre-Dame megmentett műtárgyait ideiglenesen a Louvre-ba szállítják át, a szent relikviák pedig a párizsi városházára kerültek átmeneti időre. Az épületben keletkezett károk és a megrongálódott, elpusztult műtárgyak értéke szinte felbecsülhetetlen, a helyreállítás pedig éveket vehet igénybe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.