A Survation közvélemény-kutató által a Mail on Sunday című vasárnapi konzervatív brit tömeglap számára 781 tory önkormányzati tanácsnok bevonásával készített felmérés szerint a megkérdezettek 52 százaléka voksolna saját pártjára a májusi brit EP-választásokon, 40 százalék viszont Farage alig néhány napja bemutatott Brexit Pártjára adná szavazatát.
Nigel Farage, a brit belpolitika radikálisan EU-ellenes táborának veterán zászlóvivője,
az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának (UKIP) volt vezetője április 12-én jelentette be hivatalosan a Brexit Párt megalakulását, a brit politika arculatának teljes megváltoztatását, „politikai forradalmat” kitűzve elérendő célként.
Az új párt a teljes brit választói körben is vezeti az EP-választásra készülő pártok népszerűségi listáját.
A legnagyobb brit közvélemény-kutató cég, a YouGov e héten ismertetett, 1855 fős választói minta bevonásával elvégzett országos felmérésében kimutatta, hogy a Brexit Pártra 27 százaléknyian voksolnának, ha Nagy-Britannia részt vesz az EP-választásokon.
A második helyen a hagyományos brit parlamenti pártok közül a Munkáspárt – a legnagyobb ellenzéki erő – áll 22 százalékos támogatottsággal, a harmadik helyezett Konzervatív Párt a voksok mindössze 15 százalékára számíthatna az EP-választásokon.
A brit EU-tagság az eredeti menetrend alapján március 29-én szűnt volna meg. Theresa May kezdeményezésére azonban az EU ezt a határidőt eddig kétszer meghosszabbította, miután a londoni alsóház háromszor is elutasította a Brexit feltételrendszeréről novemberben elért megállapodást.
A múlt héten tartott soron kívüli EU-csúcs döntése alapján a jelenlegi haladék október 31-ig terjedhet, de ennek feltétele az, hogy Nagy-Britanniának részt kell vennie a májusi EP-választásokon, ha a brit parlament május 22-ig nem fogadja el a Brexit-megállapodást.
Ebben az esetben a brit EP-választásokat május 23-án rendeznék.
Az előző, 2014-ben tartott európai parlamenti választást Nagy-Britanniában az akkor még Farage vezette UKIP nyerte meg, a brit EP-mandátumok egyharmadát begyűjtve.
Nigel Farage a brit EU-tagságról 2016 júniusában tartott népszavazás után – amelyen a kilépésre voksolók kerültek szűk, 51,89 százalékos többségbe – távozott a UKIP éléről, majd a pártból is, és később össze is különbözött a UKIP új vezetésével.
A UKIP volt hosszú éveken át a legnagyobb olyan brit politikai erő, amelynek egyetlen programpontja Nagy-Britannia kilépése volt az Európai Unióból.
A Konzervatív Párt helyhatóságainak tanácsnokai körében elvégzett új felmérés szerint a tory önkormányzati képviselők 96 százaléka vélekedett úgy, hogy a Brexit-folyamatban kialakult patthelyzet károkat okoz a pártnak.
A Survation által megkérdezettek 76 százaléka kívánja Theresa May távozását, közülük 43 százalék azonnal, további 33 százalék akkor, ha sikerül elérni a Brexit-megállapodás elfogadását.
A legtöbben – 23 százaléknyian – Boris Johnson volt külügyminisztert, a Konzervatív Párt keményvonalas Brexit-táborának frontemberét tartanák a legjobb tory vezetőnek, és ha ő kerülne a párt élére, a konzervatív tanácsnokoknak csak a 22 százaléka szavazna Farage Brexit Pártjára a brit EP-választáson, 65 százalékuk saját pártjának jelöltjeire voksolna.
A Survation szakértőinek elemzése szerint a felmérés jelentőségét az adja, hogy a tory helyhatósági képviselők véleménye fontos és befolyásos jelzőszáma a Konzervatív Párt általános támogatottságának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.