Összesen harminchat ország alkoholfogyasztási szokását mérték fel egy éven keresztül, a felmérésből pedig kiderült, hogy
Nagy-Britanniában átlagosan minden ember, minden héten legalább egyszer lerészegedik
– írja a The Independent.
A kutatók világszerte több mint 120 ezer embert vizsgáltak meg: Angliából, Skóciából, Walesből és Észak-Írországból összesen 5400-an vettek részt a felmérésben. A lerészegedés legjelentősebb mértékét főleg az angolnyelvű országokban mérték, például az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában, illetve az Egyesült Királyágban. A kutatásból azonban kiderült az is, hogy nem minden negatív listát a britek vezetnek, mivel
az Egyesült Királyság a második helyen áll Ausztrália mögött abban a tekintetben, hogy hány ember került a sürgősségire az alkoholfogyasztás miatt egy év leforgása alatt.
A felmérés egyik kezdeményezője, Adam Winstock függőségi pszichiáter elmondta, sokan potenciálisan ki vannak szolgáltatva a káros szenvedélyeknek, ezért itt az ideje, hogy irányt mutassanak a hétköznapi alkoholfogyasztáshoz. A professzor szerint túl sokszor beszélt már arról az egészségügyi szakma, hogy az alkoholfogyasztás egészségtelen, de kevésszer adott konkrét tanácsadást ahhoz, hogy különbséget lehessen tenni az alkalmi ivászat, vagy éppen a lerészegedés között.
A brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) iránymutatásai nem határozzák meg az „alkoholfogyasztás biztonságos” szintjét, a szervezet azonban azt tanácsolja az embereknek, hogy ne fogyasszanak rendszeresen több mint 14 egységnyi alkoholt hetente – ami körülbelül kilenc pohár bornak felel meg.
Az Egyesült Királyságban nem vagyunk hajlamosak mérsékelten inni
– tette hozzá Winstock.
A kutató azt mondta, ha az Egyesült Királyságban nem fogadják el az „európai” és mérsékelt hozzáállást az alkoholhoz, akkor közbe kell lépni annak érdekében, hogy a britek kevesebbet igyanak. „A részegséggel együtt jár a megsérülés és az egészségkárosodás veszélye is, de el kell kezdenünk kiemelni a különböző szinteken jelentkező kockázatokat, még akkor is, ha azok a biztonságos határértékek felett vannak” – tette hozzá.
Egy korábbi, a The Lancet című orvostudományi folyóiratban megjelent nemzetközi tanulmány szerint
a globális alkoholfogyasztás kevesebb mint 30 év alatt 70 százalékkal nőtt.
A kutatás szerint 1990-ben 12,6 literről 2017-re 11,4 literre csökkent az egy személyre lebontott éves alkoholfogyasztás Nagy-Britanniában. Globális szinten az értékek nőttek, amely nemcsak a fejenként megnövekedett átlagfogyasztásra, hanem a népességnövekedésre vezethető vissza.
Nagyok a regionális különbségek is a növekedés mértékét tekintve. Míg például
Kínában, Indiában és Vietnamban erőteljes a növekedés, a kelet-európai országokban jelentősen visszaesett a fogyasztás mértéke.
Globálisan 1990-ben a 15-99 évesek fejenként átlagosan 5,9 liter tiszta alkoholt fogyasztottak. 2017-ig ez 6,5 literre emelkedett. A nyugati ipari országokban stagnált vagy csökkent az alkoholfogyasztás mértéke. Magyarországon 1990-ben fejenként átlagosan kiemelkedően sok, 17,2 liter tiszta alkohol fogyott, ez 2010-ben 12,1 literre, majd 2017-ben 11,2 literre csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.