Hazánkban hagyományosan május utolsó vasárnapján ünneplik a gyereknapot, ez idén a tavaszi hónap 26. napjára esik. Érdekesség, hogy a kicsik ünnepét egyedül Magyarországon ünneplik május utolsó vasárnapján, a világon szinte mindenhol más és más időpontban tartják a gyereknapot. A legtöbb környező országban (Lengyelország, Szlovénia, Ukrajna, Szlovákia és Bulgária) június elsején ünneplik a gyerekeket, de Norvégiában például május 17.-re, míg Németországban szeptember 20.-ra esik a jeles nap.
Talán meglepő lehet, de még a híres diktatúrában, Észak-Koreában is ünneplik a gyerekeket, valamint az első gyereknapot közel száz éve tartották meg Törökországban.
Magyarországon az 1950-es évektől kezdve lett május utolsó vasárnapja a gyerekeké, a több mint hetven éves múltra visszatekintő ünnep a mai napig is nagy népszerűségnek örvend hazánkban, ugyanis a REGIO Játék felmérése szerint a magyar családok 88 százaléka minden évben megtartja a gyereknapot.
A REGIO Játék felmérése szerint a szülők átlagosan kettő és négyezer forint közötti értékben vásárolnak gyermekeiknek játékokat. A kutatás szerint tíz kicsiből nyolc kifejezetten várja a május utolsó vasárnapját.
Szlávecz Boglárka, a vállalat munkatársa a VG.hu érdeklődésére elárulta, hogy
a gyereknap kiemelkedő fontossággal bír, forgalmi szempontból legalább olyan jelentős, mint a karácsony,
ám a játékvásárlási szokások másak, köszönhetően az időjárás tényezőnek.
Míg télen inkább a beltéri játékokra esik az apukák és az anyukák választása, addig gyereknapon inkább a kültéri játékokat részesítik előnyben a szülők, kedvelt vásárlási tétel ilyenkor a labda, a hinta vagy a kerékpár. Szlávecz Boglárka elmondta továbbá, hogy a szülők negyede hatezer forint felett költ gyermekére.
A fiatalok – az általános iskolában alsó tagozatos gyerekek is – egyre több időt töltenek az okoskészülékek világában, s egyre inkább elhanyagolják a klasszikus játékokat. A kutatások alapján azonban nem ilyen borongós a kép: a szülők megpróbálják megteremteni az egyensúlyt a tabletek és a hagyományos, kézzel fogható játékok használata között.
Szlávecz Boglárka szerint a hagyományos játékok által számos olyan ismeret, jártasság sajátítható el, amit egyetlen okoseszköz sem képes kiváltani. Kutatásaikból azt látjuk, hogy a szülők is tisztában vannak ezzel, és törekednek az egészséges egyensúly fenntartására. Nap mint nap azért dolgoznak, hogy kielégítsék a modern világban is hagyományos játékokkal szemben támasztott elvárásokat, és felhívják a figyelmet a kézzelfogható játékok fontosságára.
A szociális fejlődés érdekében a gyerekeknek nagy szükségük van például a társasjátékokra, hogy megtanulják az együttműködés fontosságát, gyakoroljanak kommunikációs szituációkat, kifejlesszék a kritikus gondolkodásmódot, formálják a képzelőerőt, megtanuljanak alkalmazkodni a szabályokhoz
– tette hozzá.
Az ajándékozáson és a zsebpénzadáson (a szülők csupán hét százaléka ad ilyenkor plusz költőpénzt a gyermekének) a szabadtérre szervezett gyermeknapi programok is nagyon népszerűek. A kicsik kedvencei közé még mindig az ugrálóvárak, a trambulinok és arcfestés tartozik, ám ezek mellett egyre több és sokszínűbb a lehetőségek tárháza a gyereknapi programokat tekintve.
Az önkormányzatokon és az iskolákon kívül ugyanis számos tematikus és készségfejlesztő gyereknapi programkínálattal is találkozhatnak a szülők. A kicsik körében kifejezetten kedvelt az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság által szervezett, az ország több pontján is megtalálható ünnepi kavalkád. A gyermekek ilyenkor kipróbálhatják milyen is lehet valódi tűzoltónak lenni, és több olyan „igazi tűzoltós” élménnyel is gazdagodhatnak, mint a rúdon csúszás, a próbariasztás vagy a puttonyfecskendős tűzoltás.
Számos gyermeknapi programnak játékos nevelő jellege is van,
Gyöngyösi Alexandra Bianka pszichológus szerint a gyereknapon nem feltétlenül a program a lényeg, hanem az, hogy a kicsik megfelelő mennyiségű és minőségű időt tudjanak egymással tölteni, és ez már nagyban az apákon és az anyákon múlik. A pszichológus szerint a gyerekeknek a legjobban a szüleik közelségére és törődésére van szükségük.
Egyre több a pszichológiai zavarokkal küzdő kisgyermek, számos esetben pedig az ok nem más, mint az, hogy a gyerekek nem tudják megélni az egészséges szülő-gyermek kapcsolatot. Május utolsó vasárnapja pedig egy remek lehetőség erre
– válaszolta a VG.hu-nak Gyöngyösi Alexandra Bianka.
A szakértő szerint a gyereknap jó lehetőség az elvált szülőknek is, ugyanis ilyenkor az apa és az anya közösen a gyerekekkel egy semleges helyen tud több időt eltölteni.
Magyarországon 1931-től gyermekhét keretében ünnepelték a kicsiket és a fiatalokat, 1950 óta pedig május utolsó vasárnapján, egynapos ünnep keretében köszöntjük őket – írja infografikájához fűzött kommentárjában a Központi Statisztikai Hivatal, amely a nemzetközi gyermeknap alkalmából a 14 éves és annál fiatalabb népességgel kapcsolatos hazai adatokat mutatja be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.