2012 decemberében a portugál Guimarãesben élő Carlos Moreira azzal a kérelemmel fordult az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalához (EUIPO), hogy ruházati cikkek, lábbelik és kalapáruk vonatkozásában európai uniós védjegyként lajstromozza a „NEYMAR” szómegjelölést. A védjegyet 2013 áprilisában lajstromozták is – derül ki a törvényszéki közleményből.
Mint írják, 2016 februárjában Neymar Da Silva Santos Júnior az említett védjegy törlése iránti kérelmet nyújtott be az EUIPO-hoz az árujegyzékében szereplő valamennyi áru vonatkozásában.
Az EUIPO helyt adott a törlési kérelemnek. Moreira viszont ezt megtámadta az Európai Unió Törvényszéke előtt, azonban a törvényszék keddi ítéletében helybenhagyta az EUIPO határozatát,
amely szerint Moreira rosszhiszeműen járt el a „NEYMAR” védjegy lajstromozása iránti kérelem benyújtása során.
Nem Neymar az első, akinek visszaélnek a nevével: az argentin Lionel Messinek is volt egy hasonló ügye tavaly.
Jóllehet Moreira elismerte, hogy a „NEYMAR” védjegy lajstromozása iránti kérelem benyújtásakor tudomása volt Neymar Da Silva Santos Júnior létezéséről,
azt állítja, hogy nem tudott arról, hogy a brazil sportoló a labdarúgás nemzetközileg elismert tehetségű reménysége,
és arra hivatkozik, hogy e személy még nem volt ismert Európában.
Az EUIPO határozatából kitűnik, hogy a hozzá benyújtott törlési kérelem alátámasztására előterjesztett bizonyítékok bizonyítják, hogy Neymar a releváns időpontban már ismert volt Európában, különösen a brazil nemzeti labdarúgócsapattal elért eredményei folytán, továbbá hogy 2009. és 2012. között gyakran szerepelt az európai médiában, különösen Franciaországban, Spanyolországban vagy az Egyesült Királyságban.
Neymart tehát már rendkívül ígéretes labdarúgó-játékosként ismerték el, aki a jövőbeni szerződtetése céljából több nagy európai labdarúgóklub figyelmét felkeltette,
több évvel azt megelőzően, hogy 2013-ban ténylegesen az FC Barcelona klubhoz került volna.
A törvényszék azt is megerősíti, hogy Moreira nem csak korlátozott ismeretekkel rendelkezett a labdarúgás világáról, amit az is bizonyít, hogy ugyanazon a napon, amikor kérelmet nyújtott be a „NEYMAR” védjegy lajstromozása iránt, lajstromozásra jelentette be az „IKER CASILLAS” szóvédjegyet, amely védjegy megegyezik egy másik híres labdarúgó nevével.
Moreira egyébiránt elismerte a törvényszék közleménye szerint, hogy ebben az időpontban ismerte a labdarúgás világát. E megállapításokra, valamint azon körülményre tekintettel, hogy a kizárólag a „NEYMAR” szóelemből álló védjegy pontosan megegyezik azzal a névvel, amely alatt Neymar Da Silva Santos Júnior a labdarúgó-teljesítményei miatt ismertté vált, nem képzelhető el, hogy Moreira nem rendelkezett információval a labdarúgó létezéséről abban az időpontban, amikor a „NEYMAR” védjegy lajstromozása iránti kérelmet benyújtotta. Ugyanakkor a portugál tagadja, hogy kizárólag abból a célból kérte a „NEYMAR” védjegy lajstromozását, hogy kihasználja a brazil labdarúgó jóhírnevét. Többek között
azt állítja, hogy a „NEYMAR” nevet kizárólag a szó hangzása, nem pedig a labdarúgóra való utalás miatt választotta.
Moreira nem adott elő meggyőző érvet az EUIPO azon értékelésével szemben, amely szerint a vitatott védjegy lajstromozása iránti kérelmét kizárólag a labdarúgó jóhírnevének élősködő kihasználására irányuló szándék indokolja – írja a törvényszéki közlemény.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.