A közleményben azt írták, a médiatanács által elfogadott tanulmány az M1 esti Híradó, a Duna TV Híradó, a Kossuth Rádió Déli Krónika, a TV2 Tények és az RTL Klub Híradó 2018-as adásait vizsgálta.
A legmagasabb arányban, 19 százalékkal a Tények adott közre bűncselekményekről szóló riportokat, a második helyen pedig az RTL Klub Híradó áll 15,9 százalékkal – ismertették, hozzátéve, az arányok 2017-hez képest emelkedtek, a Tényeknél ugyanis akkor 15,6, az RTL Klub Híradójánál 14,9 százalékot mértek.
A közlemény szerint a hatóság vizsgálta a közélethez kevéssé kapcsolható, úgynevezett „azonnali hatást kiváltó”, érzelmekre ható hírek megjelenését is, amelyek a bűncselekményekről szóló híradásokon túl többek között magukba foglalják a háztartási, közlekedési, munkahelyi balesetekről és természeti katasztrófákról szóló riportokat.
A Tények 48,9 százalékát, az RTL Klub Híradó 42 százalékát adták ilyen összeállítások, ami 2017-hez képest mindkét csatornánál – a TV2-nél kétszázalékos, az RTL-nél 1,1 százalékos – emelkedést jelent – tudatták. A teljes tanulmány az NMHH honlapján olvasható.
Tájékoztattak arról is, hogy a médiatanács az TV2 és a Rádió 1 szolgáltatóira helytelen korhatár-besorolás miatt 1,45 millió forint és 1,05 millió forint bírságot szabott ki. Előbbi a Mokka egy áprilisi adásában szexuális aberrációt taglaló tartalmat tett közzé, a Rádió 1 pedig a Balázsék című reggeli műsorban különböző szexuális perverziókról beszélt nem megfelelő időben, 12-es karikával. Mindkét tartalom csak este 9 és hajnal 5 óra között, 16-os besorolással kerülhetett volna adásba.
MTVA Fotó: Zih Zsolt
A testület a TV2 ellen állampolgári bejelentés alapján eljárást is indít a Bezár a bazár! május 10-ei adása miatt, hogy a médiaszolgáltató megfelelő korhatár-besorolást adott-e a tartalomnak – tették hozzá.
A tanács egy márciusi adáshét vizsgálata alapján tízezer forint bírságot szabott ki a helyi, közösségi jelleggel a Dunakanyarban működő Mária Rádió Ibolya szolgáltatójára, mert eltért a Budapest 88,8 MHz-cel hálózatba kapcsolódás engedélyezett struktúrájától – kevesebb saját műsort és magyar zenét adott, mint amennyi a hatósági szerződésében szerepel -, továbbá több alkalommal nem a saját megnevezését használta.
A tanács a bírságok kiszabásakor minden esetben a fokozatosság és az arányosság elve alapján, az ügyek összes körülményét – köztük a szolgáltató által korábban elkövetett azonos tárgyú jogsértéseket – is figyelembe véve állapítja meg a jogkövetkezmény adott formáját, mértékét – olvasható a közleményben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.