BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fejenként 1 fontba kerül a briteknek a monarchia fenntartása

Jelentősen drágult tavaly a brit monarchia fenntartása, de így is csak alig több mint 1 fontjába (363 forintba) került a 66 milliós Egyesült Királyság minden egyes lakójának.

A Buckingham-palota által kedden ismertetett beszámoló szerint a március 31-én zárult 2018-2019-es pénzügyi évben

67 millió font (csaknem 25 milliárd forint) hivatalos dologi kiadással járt a királyság intézményének működtetése. Ez 19,6 millió fonttal – 41 százalékkal – több a monarchiára fordított előző évi nettó összegnél.

Az emelkedést a beszámoló szerint a királyi ingatlanportfolió, mindenekelőtt II. Erzsébet királynő első számú londoni hivatala és rezidenciája, a Buckingham-palota renoválásának költségei okozták.

A London központjában emelkedő palota felújítására az elmúlt pénzügyi évben 14,1 millió fontot fordítottak.

A Buckingham hercege által 1703-ban épített, hatalmas ősparkkal körülvett, 775 szobás palotában, amely 1837 óta szolgál királyi lakhelyként, már két éve megkezdődtek az eddigi legnagyobb mértékű renoválási munkálatok, amelyek várhatóan tíz évig, vagyis 2027-ig tartanak, 369 millió fontos (134 milliárd forintos) költségvetéssel.

A renoválást nem lehetett tovább halogatni, mert a Buckingham-palota 32 kilométernyi vízvezetékrendszere, 160 kilométernyi elektromos hálózata és 40-50 éves gépészeti berendezései annyira elhasználódtak, hogy a szakértők szerint egyre nagyobb a tűz és a csőtörés veszélye.

A palotában van a felbecsülhetetlen értékű királyi művészeti gyűjtemény, a Royal Collection jelentős része, és ez is veszélybe kerülhetne az elhasználódott infrastruktúra meghibásodásából eredő esetleges tűz vagy beázás esetén.

Fotó: AFP

Figyelmeztető példa is akad: 1992-ben a windsori kastélyban pusztított hatalmas tűzvész, és a károk helyreállítása öt évig tartott. Szakértői számítások szerint egy hasonló méretű tűz a Buckingham-palotában negyedmilliárd font kárt okozhatna.

A Buckingham-palota legutóbb 67 éve, 1952-ben esett át alapos – de akkor sem teljes körű – tatarozáson, abban az évben, amikor II. Erzsébet királynő trónra lépett.

A monarchiára elkülönített állami juttatást – Sovereign Grant – a királyi birtokokat, kereskedelmi ingatlanokat és egyéb befektetéseket kezelő független holding, a Crown Estate éves költségvetési befizetéseinek 25 százalékára emelték a 2017 és 2027 közötti időszakban a korábbi 15 százalékról, éppen azért, hogy finanszírozni lehessen a Buckingham-palota renoválását.

A keddi beszámoló szerint az elmúlt pénzügyi évben 2,4 millió font jutott Harry herceg és amerikai felesége, Meghan hercegnő windsori rezidenciájának tatarozására is.

Harry – II. Erzsébet királynő unokája, Károly trónörökös és a néhai Diana hercegnő másodszülött fia – és Meghan áprilisban, nem sokkal fiúgyermekük, Archie Harrison Mountbatten-Windsor születése előtt költözött a londoni Kensington-palotából a windsori kastély közvetlen közelében lévő Frogmore Cottage rezidenciára, amelyet azonban meglehetősen leromlott állaga miatt előzőleg jelentős felújítási munkálatokkal kellett lakhatóvá tenni.

A Crown Estate gazdálkodása e kiadásokat bőséggel fedezi: a holding a keddi kimutatás szerint a tavalyi pénzügyi évben 343,5 millió fontot utalt át eredményéből a brit költségvetésnek, 4,3 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.