A lengyel elnök washingtoni látogatásán aláírt dokumentum értelmében ezer katonával növelik a Lengyelországba 2017-ben rotációs jelleggel telepített, jelenleg 4500 fős amerikai alakulatok létszámát.
Emellett amerikai hadosztály-parancsnokságot létesítenek az országban, valamint MQ-9 típusú, felderítő-csapásmérő, pilóta nélküli repülőgépekből álló századot telepítenek oda.
Ez a védelmi együttműködés „erőteljesen a (közép-európai) térséghez kötődik” – emelte ki az elnöki kabinetfőnök és külügyi államtitkár a PAP hírügynökségnek nyilatkozva. Lengyelország olyan államként lép fel, amely „azt akarja, hogy a lengyel-amerikai kapcsolatok jó hatással legyenek az egész régióra” – fogalmazott.
A várható moszkvai reakcióra vonatkozó kérdésre Szczerski úgy válaszolt: nem számít negatív visszhangra „annak kapcsán, hogy Lengyelország növeli biztonságát”.
Támadó képességeket nem fejlesztünk, és országunk, valamint egész térségünk biztonságát növelő lépéseken kívül egyebet nem tervezünk
– húzta alá.
A megnövelt amerikai jelenlét költségeit illetően Szczerski természetesnek találta, hogy Lengyelország állja az ehhez kapcsolódó infrastrukturális fejlesztések, köztük az épületek, a katonai létesítmények költségeit.
A szerdán aláírt nyilatkozat szerint Lengyelország fedezi teljes egészében a szükséges infrastruktúra kiépítését. Andrzej Duda korábban 2 milliárd dollárt említett ebben az összefüggésben.
Szczerski aláhúzta:
minkét fél a maga költségeit vállalja, a Lengyelországba „állandóra telepítendő amerikai katonai felszerelés értéke jelentősen meghaladja” a Varsó által fedezendő beruházásokat.
Duda szerdán kezdődött hatnapos amerikai látogatása kapcsán a kabinetfőnök kiemelte az energiabiztonsági együttműködéshez kapcsolódó, a szintén szerdán aláírt lengyel-amerikai egyezményeket. Az egyik szerint 2023-tól kezdve évi 1 milliárdról 2,5 milliárd tonnára növelik az amerikai cseppfolyósított gáz lengyelországi exportját.
A másik dokumentum – az atomenergia békés kihasználásáról szóló együttműködési nyilatkozat – kapcsán a lengyel energiaügyi miniszter, Krzysztof Tchórzewski szerdán elmondta:
Varsó partnert keres egy 20 éven belül létesítendő, 6-9 blokkból álló atomerőmű megépítéséhez, s a lehetséges partnerek közül a legnagyobb érdeklődést az Egyesült Államok mutatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.