Mélyrepülésbe kezdett a font, a belföldi fogyasztásra gyártó vállalatok részvényeiből képzett FTSE 250 index 0,6 százalékkal, a Brexit-hírekre különösen érzékeny építőipari cégek részvényeinek árfolyama pedig átlagosan több mint 2 százalékkal gyengült a hírre, miszerint a kormány Brexit-ügyben meg akarja kerülni a parlamentet. Boris Johnson ugyanis azt javasolta II. Erzsébetnek, hogy a szeptember 10-ével kezdődő héten függessze fel a parlamenti ülésszakot, és az október 14-én elmondandó beszédével nyissa meg az újat. Ez azt jelenti, hogy az alsóház szeptemberben egyetlen hétig ülésezne, vagyis szinte lehetetlenné válna a képviselők számára megakadályozni a megállapodás nélküli kilépést az Európai Unióból.
Bár Johnson tagadja, hogy ez lenne a célja, a lépés mélységes felháborodást keltett, mert a bírálói szerint sérti a brit alkotmányosság központi elemét, a parlament szuverenitását, és gyakorlatilag nyílt alkotmányos válságot robbantott ki.
A pártok általában igyekeznek kihagyni a vitákból a királynőt, aki maga is következetesen távol tartja magát a politikába való beavatkozástól, ezért a várakozásoknak megfelelően elfogadta a kormány kérését. A parlamenti ülésszak felfüggesztése azonban egyelőre ennek ellenére sem biztos:
a Skót Nemzeti Párt és egy többpárti képviselői csoport is bírósági úton próbálja megakadályozni, és John Bercow-nak, az alsóház elnökének is vannak fegyverei,
ráadásul köztudomású, hogy nem fél használni őket. Jeremy Corbyn, a Munkáspárt vezetője levelet írt a királynőnek, amelyben aggodalmait fejezi ki a kormány javaslata miatt, ellenzéki képviselők és a közlekedési dolgozókat összefogó több szakszervezet pedig polgári engedetlenséggel fenyegetőzik. A parlament felfüggesztése ellen petícióban is tiltakoznak, s mivel órákon belül több százezren írták alá, meg kell tárgyalnia az alsóháznak.
Elméleti lehetőség a kormány elleni bizalmatlansági indítvány benyújtása is, ez azonban kétélű fegyver, mert ha nem sikerül alternatív kabinetet létrehozni, akkor csak az időt vesztegetik, és a végeredmény ugyanaz lehet. Ráadásul a Financial Times értesülése szerint Boris Johnson ebben az esetben nem is lenne hajlandó távozni, hanem
előrehozott választást írna ki november elejére, vagyis gyakorlatilag lepörgetné az órát az október 31-i kilépési határidőig.
Az új választás egyébként is szerepel a kormány tervei között, ezt erősíti, hogy Sajid Javid egy költekezést növelő költségvetés terveit vázolta fel. A pénzügyminiszter a jövő héten terjeszti be az áprilisban kezdődő pénzügyi évre vonatkozó büdzsé tervezetét, amelyben több pénzt szánnak az oktatásra, az egészségügyre és a rendfenntartó erők megerősítésére; a kórházak például 1,8 milliárd fontos pótlólagos támogatást kapnak majd, és 20 ezer rendőrt állítanak munkába. A kormány emellett újabb 2 milliárd fontot különített el a megállapodás nélküli Brexitre való felkészülésre. Ebből tízmillió font jut tíz angliai kikötőnek, ami iparági szakértők szerint édeskevés, ráadásul túl későn is érkezik.
A legújabb fejlemények meglepték a piacokat is. „Látványos bizonytalanság időszakába léptünk” – mondta a Sky Newsnak Justin King, a Sainsbury’s volt vezérigazgatója. Jordan Rochester, a Nomura stratégája szerint 40 százalékról 44 százalékra nőtt a megállapodás nélküli Brexit valószínűsége.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.