Az uniós tagállamok katonai képességei terén jelentős hiányosságok mutatkoznak – olvasható az Európai Számvevőszék egy friss kimutatásában. A jelentés szerint, ha az Egyesült Királyság kilép az unióból, az tovább súlyosbítja a helyzetet, mivel ez a tagállam költ a legtöbbet védelemre Európában. Az uniós tagállamok együttes védelmi kiadásainak mintegy egynegyede származik a brit költségvetésből – közölték.
A számvevők fontos tényezőnek ítélték, hogy a védelem területe szervesen kötődik a nemzeti szuverenitáshoz.
Egyértelmű stratégiai különbségek mutatkoznak az egyes uniós tagállamok között, például nem egységes az elképzelésük a biztonsági fenyegetéseket illetően, és nem egyformán képzelik el az EU szerepét a védelmi politikában. A tagállamok más-más művelet-végrehajtási szabályokat alkalmaznak, és a legkülönbözőbb álláspontokra helyezkednek a katonai erő alkalmazásával kapcsolatban is.
Kritikus kérdésnek nevezték, hogy az EU képes lesz-e a NATO-t kiegészítve elkerülni az uniós védelempolitika területén jelentkező párhuzamosságokat és átfedéseket. A tagállami széttagoltság miatt ugyanis véleményük szerint kevés az uniós szintű, összehangolt intézkedés. Arra hívták fel a figyelmet, hogy elengedhetetlen a védelmi és biztonsági rendszerek együttműködésének kihasználása, különösen a NATO esetében, mivel a kollektív védelem tekintetében 22 tagállam számára a NATO jelenti az elsődleges keretrendszert.
Mint tájékoztattak, az Európai Bizottság az unió védelmi és külső biztonságra vonatkozó költségvetését a 2014-2020-as időszakban megszavazott 2,8 milliárd euróról a 2021-2027-es időszakban 22,5 milliárd euróra növelné.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.