Biztosan 50 milliárd forint felett lesz az egészségügyi intézmények augusztusi adósságállománya – válaszolta a Világgazdaság érdeklődésére Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára. Az év első hét hónapjában a lejárt adósság havi növekedése átlagosan 1,5 milliárd forinttal haladta meg a tavalyi azonos időszakét.
A rendezetlen számlák értéke átlag 4,7 milliárd forinttal lett nagyobb az egy évvel korábbi 3,2 milliárd forint után.
Előzőleg, vagyis júniusról júliusra 4 milliárd forinttal gyarapodtak a kórházak kifizetetlen számlái a Magyar Államkincstár adatai szerint. Júliusban az egészségügyi intézményeknél 47,3 milliárd forint tartozás halmozódott fel, ami nemcsak a tavalyi, hanem a tavalyelőtti júliushoz képest is 10 milliárd forint plusz.
Miközben ez az adósságállomány az előző évekhez viszonyítva jelentősen romlik, Rásky László szerint a legtöbben most is csak legyintenek, mondván, a kormány az év végén egy konszolidációval ismét rendezi a kintlevőségeket. A szakember azonban szkeptikus, mert „bár ez évek óta így van, a dolog korántsem automatikus”.
A napokban Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a Semmelweis Egyetem fennállásának 250. évfordulóján tartott előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar egészségügynek örökölt és belső strukturális problémái vannak. Felvetette a rendszerszintű hatékonyság hiányát és a nem valós költségeken alapuló finanszírozást, valamint hogy a magyarországi háztartások közvetlen egészségügyi kiadása lényegesen meghaladja az európai uniós országok átlagát.
Az unióban az orvosi vizsgálatok és kezelések 18 százalékát fizetik saját zsebből a betegek, közben Magyarországon ez az arány eléri a 30 százalékot is
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.