BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csalódottan fogadták a megállapodást

Hétfőn ismét a londoni alsóház elé kerülhet az Európai Unió­val kötött új kilépési­ megállapodás, amely kormányzati számítások szerint is sokkal nagyobb GDP-veszteséggel jár, mint a Theresa May-féle egyezmény.

Boris Johnson kormányfő formálisan is kezdeményezte a Brexit-határidő elhalasztását, miután az alsóház szombaton úgy döntött: előbb az új kilépési megállapodás gyakorlati megvalósításához szükséges törvényeket kell elfogadni, csak utána szavaznak magáról az egyezségről. A képviselők ezzel megakadályozták, hogy időhiány miatt az Egyesült Királyság „véletlenül” megegyezés nélkül kizuhanjon az Európai Unióból október 31-én. A kormány azonban nem akar halasztást, ezért ma ismét megpróbálja jóváhagyásra az alsóház elé terjeszteni az egyezményt.

Fotó: JESSICA TAYLOR / UK PARLIAMENT / AFP

Az újabb parlamenti kudarc után Johnson telefonon beszélt Donald Tuskkal, az Európai Tanács elnökével, aki konzultálni fog a fejleményekről a tagállamok vezetőivel. Brüsszeli források szerint azonban az EU nem siet majd a válasszal, megvárják, mi történik az alsóházban, hiszen nagyrészt ettől függ az is, milyen hosszú legyen a haladék, amelyet egy újabb csúcstalálkozón kell jóváhagyni.

Bár az új kilépési megállapodást csak a múlt héten kötötték meg, hasonló forgatókönyvre is készültek számítások, így nagyjából lehet tudni, hogy milyen hatásai lehetnek a brit gazdaságra. A kormány saját tavalyi becslései szerint egy korlátozott szabadkereskedelmi megállapodás az EU-val 6,7 százalékot farag le a következő 15 évben a várható GDP-növekedésből, ami 130 milliárd font kiesését jelenti. Személyekre lebontva: minden brit átlagosan 2250 fonttal lesz szegényebb 2034-re – emlékeztetett a The Guardian. A Theresa May által tárgyalt megállapodás, amely a lehető legszorosabb gazdasági kapcsolatot tűzte ki célul az EU-val, 15 év alatt csupán 2,1 százalékos veszteséggel járt volna ahhoz képest, mintha az Egyesült Királyság a blokk tagja marad. Nem elégedettek a megállapodással a gazdasági szereplők sem.

A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.