A hétfőn közzétett kimutatás szerint a Benelux és a skandináv ország is A, azaz az elérhető legjobb minősítést kapta meg a nyugdíjazáskor nyújtott pénzügyi biztonság szintjéért. A B plusz besorolás a harmadik helyet érte Ausztráliának. Az első tízben – ahogy várható volt –, ott van Finnország, Svédország, Norvégia, Szingapúr, Új-Zéland, Kanada és Chile – egységesen B mínusz minősítéssel. Hollandia nyugdíjrendszere évek óta szerepel a topban. A többpilléres, az állam, a munkaadók és az öngondoskodás hármasából összeálló rendszer sajátossága, hogy a nyugdíjba nemcsak az egyén, de a házastárs jövedelme is beleszámítódik. A korhatár 65 év, bár a tervek szerint ezt felemelik 67-re.
Szintén 65 év a nyugdíjkorhatár a lista második helyén álló dán rendszerben, ahol a hollandhoz hasonló szisztéma működik, azzal a különbséggel, hogy kétszintű: az állami, kötelező munkáltatói és az önkéntes nyugdíjrendszer pilléreiből áll össze. 2027-re a tervek szerint fokozatosan 67 évre emelik a nyugdíjkorhatárt Dániában is. Mindkét ország azért jár el így, hogy felkészítse a nyugdíjrendszert a társadalom elöregedésére. Az indexben C plusz besorolást kapott az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok is, ami a 14. és a 16. helyre volt elegendő. A Melbourne Mercer Global megállapításai szerint a nyugdíjminimum emelésével mindkét ország javíthat mostani pozícióján.
D besorolást kapott, és a 31. helyen áll Japán, az ázsiai országban átlagosan 65 éves korukban mennek nyugdíjba az emberek, azonban a kormányzati törekvések arra irányulnak, hogy 70 fölött is lehessen munkát vállalni. A szigetországban a demográfiai becslések arra engednek következtetni, hogy 2025-re a lakosság egyharmada idősebb lesz 65 évesnél, 2060-ra pedig több tízmillióval csökken Japán lakosainak száma.
A társadalmak elöregedése globális probléma, egy ENSZ-jelentés szerint több mint hárommillió százévesnél idősebb ember él majd a földön 2050-re, a 60 év felettiek száma az évszázad közepére pedig elérheti a kétmilliárdot. A szervezet megállapításai között szerepel az is, hogy akkorra a nyugdíjasok aránya eléri a munkaképes réteg 53 százalékát, tehát két aktív kereső fog eltartani egy nyugdíjast.
A nyugdíjrendszerek világszerte hasonló nehézségekkel néznek szembe a jövőben. A társadalom elöregszik, ugyanakkor a várható élettartam drasztikusan nő a következő évtizedekben
– írja David Knox, a jelentés szerzője.
Ez nagy terhet ró a kormányzatokra, a döntéshozóknak akár az egész rendszert újra kell gondolniuk. A Melbourne Mercer Global a vagyonhatást mérve arra jutott, hogy ha az embereknek magasabb a nyugdíjuk, akkor a gazdasági biztonságérzet következtében többet is költenek.
A Melbourne Mercer Global harminchét országot vizsgál évről évre negyven különböző szempont szerint. Ezek között szerepel a nyugdíjkorhatár, a nyugdíjak vásárlóereje és az is, hogy mennyire tartják megbízhatónak a rendszert a nyugdíjaskor előtt az adott ország lakói.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.