A szakosított ENSZ-szervezet szerint
az orosz állampolgárok évente 11-12 liter tiszta alkoholnak megfelelő szeszes italt fogyasztanak, ami a világon az egyik legmagasabb szint.
A csaknem 30 év folyamatait összegző dokumentum emellett megállapítja, hogy a 2003-tól tapasztalható csökkenés segített a túlzott szeszesital-fogyasztás miatt bekövetkező korai halálozások számának mérséklésében is.
A jelentés világos összefüggést állapított meg a nemzeti alkoholfogyasztás szintje, a halálozási arányszámok és a várható élettartam között. A dokumentum szerint az alkoholfogyasztás mértékének csökkenése egyértelműen az orosz kormány 2000-es évektől folytatott politikájának eredménye. Ennek köszönhetően egyrészt sikerült csökkenteni a csempészett és házilag készített alkohol arányát a piacon, másrészt növelték a szeszes italok jövedéki adóját, valamint a vodka és más alkoholos italok árát. A vizsgált időszakban 48 százalékkal csökkent az illegális és 40 százalékkal a legális alkoholkereskedelem.
Az 1990-es években a férfiak várható élettartama 57 évre zsugorodott, de a görbe 2003-tól ismét felfelé ível. Ezzel párhuzamosan 2003 és 2018 között a halálozások száma 39 százalékkal csökkent a férfiak, és 36 százalékkal a nők körében.
Jelenleg a nők 78, a férfiak 68 évi átlagos élettartamra számíthatnak Oroszországban.
Az ezredforduló óta hatalmon lévő Vlagyimir Putyin elnök számára nagy kihívást jelent országa demográfiai válsághelyzete. Tavaly egy évtized óta első alkalommal, a statisztikai hivatal közlése szerint 86 ezer fővel növekedett az orosz lakosság lélekszáma.
Putyin a józanság képét sugallja magáról, ellentétben elődjével, Borisz Jelcinnel, aki sok orosz szemében az ittas és kínos viselkedés elrettentő példája volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.