Az orvostudomány, a természettudomány és az informatikai terület elképesztő kitörési lehetőségeket kínál számunkra – mondta Gulyás Tibor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára a Világgazdaság konferenciáján. Hozzátette, az egészségipar egyszerre kínál tudományos eredményeket és üzleti lehetőségeket is, ezért a magyar kormánynak megfelelő szabályozással és ösztönzési rendszerrel kell a területen jelen lennie.
A megfelelő állami szerepvállalásnak köszönhetően az életminőség javulhat, a termelékenység és nem utolsó sorban a tudományos eredményeink is pozitív irányba mozdulhatnak el
– jelentette ki.
Az életminőség javításával kapcsolatban a helyettes államtitkár hozzátette, hogy a területen elért eredményekhez hozzájárulnak a kutatás alapú szektorok támogatása, a klinikai és technológiai beruházások is: 2016-hoz képest kevesebb beteg szorult klinikai vizsgálatokra. A biotechnológia területéről elmondta: a legdinamikusabban fejlődő szektor, az éves forgalom a magyar piacon meghaladja 200 milliárd forintot, a gyógyszerészeti iparon belüli biológiai termékek globális piaci részesedése becslések szerint 28 százalékról 50 százalékra nő 2024-ig.
Gulyás Tibor elmondása szerint az egészségügyi szektorra jellemző, hogy egy folyamatosan bővülő világpiacról lehet beszélni, és a magyarországi export kifejezetten jól teljesít:
az orvostechnikai eszközipar külkereskedelmi aránya 80 százalék fölött van, éves szinten mintegy 300 milliárd forintnyi adóbevételt produkál.
A gyógyszeripar szintén jelentős, több mint 82 százalék a kiviteli aránya, és körülbelül 900 milliárdnyi bevételt eredményez.
A helyettes államtitkár beszédében elmondta: a kormány célja az egyetemközpontú innovációs ökoszisztéma kialakítása, továbbá hogy nemzetközileg versenyképes magyar tulajdonú vállalkozások jöjjenek létre. Ennek megteremtéséhez az egyetemeknek fontos központokká kell válniuk: például inkubátorokkal, kockázati tőkealapokkal, akcelerátorokkal való kapcsolatkiépítéséhez, a kutatás-fejlesztési kapacitás biztosításához vagy éppen nemzetközi kapcsolatok biztosításához is. Ezért a kormány tervei között szerepel az is, hogy országosan létrehozzanak
egy úgynevezett Scinece Park-hálózatot,
amelynek keretén belül az egyetemek profiljára szabva egy nyitott innovációs környezet akarnak megteremteni, például a Semmelweis Egyetem esetében a gyógyszeripari kutatások kapnának szerepet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.