Michael Bloombergnek lehet beleszólása, ki lesz a republikánus Donald Trump elnök demokrata kihívója a jövő évi amerikai elnökválasztáson, ha ő maga nem számít is esélyesnek.
New York volt polgármestere, akinek az üzleti portfóliójába tartozik a világ egyik legnagyobb nemzetközi hírügynöksége is, a hét végén erősítette meg nyilvánosan, hogy beszáll a Demokrata Párt előválasztási versenyébe. Bloomberg ismert, de inkább az Egyesült Államok keleti részében, népszerűsége nem verdesi az eget, és versenytársainál hónapokkal később száll a ringbe.
Az első tagállamokat, ahol előválasztás lesz, ki is hagyja, és a nagy államokra koncentrál.
Ez a taktika nem szokott bejönni az amerikai előválasztásokon, de a világ tizenegyedik leggazdagabb embereként bizonyára óriási összegeket fordít majd a kampányára.
Ha az elnök dúsgazdag, Bloomberg szupergazdag: 50 milliárd dollár feletti vagyona több mint tizenötszörösen veri Trumpét.
Az elnökhöz hasonlóan őt is gyakran bírálták szexista megjegyzéseiért, és hatalmas vagyona miatt máris a Demokrata Párt populistáinak céltáblájává vált. Ráadásul a demokraták kiterjedt afroamerikai és hispán szavazóbázisa nem túlságosan kedveli őt a polgármestersége alatt bevezetett szigorú bűnüldözési módszerekért. Ugyanakkor mérsékelt politikusnak számít, és megoszthatja a befolyásos demokrata centrumot. Ez rontja a közvélemény-kutatások szerint pillanatnyilag vezető Joseph R. Biden esélyeit, és segíthet a széleken politizáló Elizabeth Warrennek és Bernie Sandersnek. Bloomberg, ha a 2020. novemberi szövetségi választás végső győztesének kiáltanák ki, az egyik legidősebb hivatalba lépő amerikai elnök lenne.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.