Magyarország kevesebbet költ az egészségügyre, mint a legtöbb uniós ország, mind fejenként, mind a GDP arányában – mondta Federico Pratellesi, az Európai Bizottság szakreferense a Magyarországról készült egészségügyi országprofilt bemutató háttérbeszélgetésen.
A kormányzati kiadások mindössze 10 százaléka jut az ágazatra, az Európai Unió egészére 16 százalék jellemző.
A 2016-os adatok vizsgálatából az derült ki, hogy az egészségügyi közkiadások itthon a GDP 4,9 százalékát tették ki, szemben a 7,8 százalékos uniós átlaggal.
Federico Pratellesi úgy értékelt, hogy Magyarországon a betegellátás túlságosan kórházközpontú. Szintén probléma, hogy a közvetlen lakossági hozzájárulások az egészségügyi kiadások több mint 27 százalékát tették ki, ami az egyik legmagasabb arány az EU-ban.
A lakossági hozzájárulás több mint fele gyógyszerekre és gyógyászati segédeszközökre megy el. Az előbbieknél jelentős az önrész, vagyis amit a lakosság saját zsebből fizet. Magyarországon a betegek a legtöbb receptre felírt gyógyszerhez csak térítési díj ellenében juthatnak hozzá.
Erre reagálva Szigeti Szabolcs, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) egészségügyi gazdálkodásért és intézményfelügyeletért felelős helyettes államtitkára azt mondta, hogy a jelentésben megfogalmazott gyógyszerár-támogatást alaposan tanulmányoznia kell a hazai egészségpolitikának.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.