Az egyik legfontosabb prioritásként kezeli az Európai Unió az éghajlatváltozással kapcsolatos vészhelyzetet – áll a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által készített összefoglalóban. Az Európai Bizottság az európai zöldmegállapodáson dolgozik, amelynek célja, hogy az EU 2050-re klímasemlegessé váljon.
Több olyan javaslat is várható, amely a fenntartható élelmiszerek és a tartósabb termékek előállítását segítheti elő. Várható továbbá, hogy a bizottság a növényvédő szerekkel, a biológiai sokféleséggel kapcsolatos, 2030-ig szóló stratégiát, valamint a légi közlekedésből és a hajózásból származó káros kibocsátások csökkentését célzó tervekkel áll elő.
A következő uniós költségvetési ciklus közös agrárpolitikája szempontjából alapvető fontosságú a 2021–2027-es időszakra vonatkozó uniós költségvetésről szóló tárgyalások folytatása. A tervek közül a NAK azt emelte ki, hogy az Európai Parlament (EP) több pénzt fordítana az éghajlatváltozás elleni küzdelemre, az innováció fellendítésére és a határok védelmére.
A kamarai szakértők előrejelzése szerint a bizottság várhatóan javaslatot tesz a digitális szolgáltatásokról, valamint a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabályra. Ez utóbbinak tisztáznia kell a jogi kérdéseket, és hozzá kell járulnia az ezzel foglalkozó európai vállalatok beruházásainak fellendítéséhez. Az EP vizsgálni fogja egyebek között, hogy az alkalmazott algoritmus miatt elfogultak lehetnek-e az automatizált döntéshozatali rendszerek.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki száméban olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.