Rendkívüli lehetőségeket rejt magában a tavaly létrehozott Közép- és Kelet-európai Onkológiai Akadémia mind a megelőzés, a diagnózis, az ellátás és a kutatás területén – erről az emberi erőforrások minisztere beszélt a szervezet budapesti alakuló ülésén.
Kásler Miklós szerint ez a nemzetközi együttműködés olyan lehetőségekhez juttatja a régiót, amelyekből minden ország profitálhat az onkológia területén.
Az onkológus professzor, aki huszonöt évig főigazgatója volt az Országos Onkológiai Intézetnek, előadásában beszélt a legfontosabb célkitűzésekről, a megelőzésről, az országok rákellenes programjainak összehangolásáról, és az egységes ellátási protokollokon alapuló onkológiai hálózat kialakításáról.
Első helyen az elsődleges megelőzési lehetőségeket említette, azt, hogyan szűrhetők ki azok a tényezők az ember életéből, amelyek a rák kialakulásában szerepet játszanak.
Tárgyalják a korai diagnosztika kérdéskörét azokban az esetekben, ahol populációs szintű szűréseket nem lehet végezni, illetve szó lesz a különböző szűrési programokról, azok elfogadott paramétereiről és a szervezés feltételeiről.
Alapvetőnek mondta az onkológia gyors fejlődése miatt az ismeretanyag gyors átadása az ezen a szakterületen dolgozóknak – mondta.
Kitért a diagnosztika és a terápia fejlesztésének lehetőségeire is, kiemelten a molekuláris patológiára, hiszen ez a terület nem csak a terápiában, de a kutatásokban és a korai diagnosztikában is szép perspektíva előtt áll.
Kásler Miklós kitért arra, hogy a szakmai akadémia 260 millió ember onkológiai ellátásáért vállalt felelősséget, ennek feltétele az onkológiai hálózatok kiépítése és az ellátás progresszivitási szintjeinek meghatározása.
Fontos – folytatta -, hogy ki kell dolgozni azokat az irányelveket, amelyek a tevékenységek ideális formáit minden egyes esetben leírják, meghatározzák és ajánlják.
Megjegyezte: a daganatos megbetegedések változékonysága miatt sok eseteben ezektől kénytelenek eltérni, de ezen eltérések lényegével és indokaival tisztában kell lenni.
A miniszter szerint nagy előny az akadémiához csatlakozó országok „mögött álló kritikus tömeg”, amely kedvező lehet a tudásanyagok összehangolásában, a gyógyszerkutatásban és a tapasztaltok kiértékelésében.
Kásler Miklós kitért arra, hogy halaszthatatlan a szájüregi tumorok és a tüdőrák szűrési metódusának kidolgozása, erre véleménye szerint érdemes energiát, kapacitást és pénz fordítani.
Beszélt arról is, hogy a tudományos testület nagyban támaszkodhat az e-egészségügy kínálta digitális együttműködésre, és ez az a terület, amelynek a kutatásokban is nagy szerepe lesz.
Lőrinczi Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának nemzetközi ügyekért felelős államtitkára arról beszélt, hogy a rák elleni harc nem lehet politika, nem lehet üzlet. A magyar kormány megtesz mindent, amit az ország lehetőségei megengednek a rosszindulatú megbetegedések megelőzésére – tette hozzá.
Jelezte, az Emmi nemzetközi ügyekért felelős államtitkársága minden segítséget megad az akadémia működéséhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.