Magyarországon körülbelül 3200 regisztrált veleszületett vérzékeny beteg él, az összes beteg 45 százalékát a Magyar Honvédség – Egészségügyi Központ Országos Haemophilia Központjában gondozzák – mondta a Világgazdaságnak Nemes László a Haemophilia Központ vezetője.
A veleszületett vérzékeny betegek kezeléséhez szükséges speciális véralvadási faktor készítményeket a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) szakrendelőnkön keresztül ingyenesen biztosítja a gondozott betegek számára, most a koronavírus-járvány miatt pedig a vérzékenyeknek ritkábban kell készítményekért bemenni, mert akár 9 hétre előre is megkaphatják a gyógyszereiket – tette hozzá Nemes László.
1989 óta április 17-e a hemofíliások világnapja, a betegség napjainkban már jól kezelhető, egy súlyos vérzékeny beteg hetente több alkalommal ad be magának vénás injekciót.
Egy ilyen beteg heti gyógyszeradagját nagyjából 25 plazmaadásnyi plazmából állítják elő.
A hemofíliás betegségeknek három típusa van A, B, C. A hemofília A a VIII-as véralvadási faktor hiányát jelenti, a betegek 80 százaléka ebben szenved. A hemofília B a IX-es véralvadási faktor hiányában nyilvánul meg. A hemofília C a legritkább a három típus közül, ez a XI-es alvadási faktor hiányát jelzi – sorolta a centrum vezetője.
A hemofília a veleszületett vérzékenységek közé tartozik, oka, hogy mutáció következtében nem termelődik megfelelő mennyiségben a normális véralvadáshoz szükséges VIII- vagy IX faktor. Súlyos formájában akár hetente, kéthetente jelentkezhetnek spontán izületi-, izomközti vérzések vagy belső szervi vérzések, melyek hosszútávon, kezelés nélkül súlyos mozgásszervi következményekkel, mozgáskorlátozottsággal járnak. A kezelés súlyos hemofíliában a hiányzó VIII vagy IX faktort tartalmazó koncentrátumok intravénás beadását jelenti, melyet a betegek Kontrollált Otthoni Kezelés (KOK) keretében végezhetnek – mondta lapunknak Nemes László, Honvédkórház hemofília központjának vezetője.
Az Országos Haemophilia Központ fő tevékenysége a veleszületett vérzékeny betegek ellátásának országos szintű koordinálása. Az ország minden területéről fogadnak betegeket speciális véralvadási kivizsgálásra. A diagnózis felállítása után a hemofília egy életen át tartó gondozást igénylő állapot, melyet társszakmákkal együttműködve valósítanak meg. Nemes László elmondta, a gondozó csapat része a 4 hematológuson és 5 szakasszisztensen, valamint 4 előadón kívül a laboratóriumi szakorvos, gyógytornász, orthopédus, hepatológus, szájsebész.
Az Országos Haemophilia Központ Magyarországon természetesen a legnagyobb Haemophilia Centrum, de világszerte is a legnagyobb gondozó központok közé tartozik. 2015 óta akkreditált „European Haemophilia Comprehensive Care Centre –ként” tartják nyilván.
A hemofília kezelésének további javítása intenzív kutatómunka tárgya. Klinikai vizsgálatok folynak meghosszabbított felezési idejű vagy subcutan is adható készítményekkel, illetve a génterápiával kapcsolatban is – tette hozzá Nemes László. Az innovatív megoldásokkal kapcsolatban a főorvos elmondta, ma már léteznek úgynevezett hosszított felezési idejű rekombináns készítmények is.
A felezési idő meghosszabbításával elérhető, hogy a betegeknek kevesebbszer kell szúrni magukat. Ezek a megoldások különösen a B típusú hemofíliás betegeknél működnek jól
– tette hozzá. A subcutan injekciókkal kapcsolatban pedig megjegyezte, ilyenkor nem vénába, hanem bőr alá adja be a beteg a készítményt magának.
Az innovatív terápiák közé sorolta, hogy Kelet-Közép-Európában először Magyarországon tesztelnek génterápiát vérzékeny betegek esetében. Hozzátette: a klinikai I.-es fázisú vizsgálatokat közösen a Semmelweis Egyetem I. Belgyógyászati Klinikájával végzik. A szakorvos szerint ezzel a új innovatív módszerrel talán a betegek meg is gyógyulhatnak a vérzékenységükből. Ugyanakkor hozzátette, a covid-19 ezeket a klinikai vizsgálatokat is most hátráltatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.