Elkezdődött az európai uniós tagállamok vezetőinek rendkívüli ülése a fehérorosz válságról, videokonferencián keresztül –jelentette be az Európai Tanács szóvivője Twitter-üzenetében szerda délben. A tanácskozáson Orbán Viktor miniszterelnök is részt vesz.
A megbeszélés témája a Fehérországban egyre súlyosbodó helyzet, annak fényében, hogy Moszkva vasárnap bejelentette, kész katonai segítséget nyújtani Minszknek. Tanácskoznak arról is, hogy milyen támogatást nyújthatnak a hatósági brutalitás áldozatainak.
A tagországok elnökei és miniszterelnökei várhatóan döntenek a fehéroroszország ellen előkészített uniós szankciókról.
Charles Michel, a 27 uniós tagállamot tömörítő Európai Tanács elnöke kedden Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott telefonos egyeztetése után, Twitter-üzenetében hangsúlyozta, hogy csak békés és minden felet érintő eszmecsere útján lehet megoldani a válságot Fehéroroszországban.
Szvjatlana Cihanouszkaja fehérorosz ellenzéki elnökjelölt szerdán arra kérte az Európai Uniót, hogy ne ismerje el a belarusz elnökválasztás hivatalos eredményét, mert az csalással született, és arra szólította fel az uniót, hogy tartsa tiszteletben a fehérorosz nép választását.
Fehéroroszországban több mint egy hete folyamatosak a tüntetések. A tiltakozók szerint az oroszbarát Aljakszandr Lukasenka elnök elcsalta a választást, amelyen a hivatalos adatok szerint a voksok 80,1 százalékát kapta.
Az elnök a titkosszolgálatot is beveti, már keresik a tüntetés szervezőit. A sztrájkoló állami média dolgozói pedig nem térhetnek vissza állásaikba.
A megmozdulások annak ellenére folytatódtak, hogy a rendőrség brutálisan reagált. A választásokat követő négy napban mintegy hétezer embert vettek őrizetbe. Legalább két tüntető meghalt.
Fehéroroszország kedden katonai egységeket vezényelt nyugati határára, válaszul a külföldi kormányok nyilatkozataira a fehérorosz belpolitikai helyzetről.
A tüntetőkkel szembeni erőszak beszüntetésére szólították fel a fehérorosz hatóságokat a visegrádi országok (V4) államfői közös szerdai közleményükben.
Andrzej Duda lengyel, Milos Zeman cseh, Zuzana Caputová szlovák és Áder János magyar államfő a helyzet békés rendezését szorgalmazta.
Felszólítjuk az illetékes fehérorosz hatóságokat, hogy teremtsék meg a lehetőséget a helyzet politikai megoldására, tartsák tiszteletben az alapvető emberi és szabadságjogokat, illetve tartózkodjanak a békés tüntetőkkel szembeni erőszaktól
– áll a nyilatkozatban.
Támogatjuk a fehérorosz emberek jogát a szabad, tisztességes és demokratikus elnökválasztáshoz
– hangsúlyozták.
A V4-ek elnökei egyúttal önmérsékletre szólították fel a külföldi szereplőket, és azt kérték, hogy ne tegyenek olyan lépéseket, amelyek alááshatják Fehéroroszország függetlenségét és szuverenitását.
Emellett üdvözölték, hogy az európai uniós tagállamok vezetői szerdán rendkívüli ülést tartanak a fehérorosz válságról. A csúcstalálkozó résztvevői tárgyalnak arról, hogyan segíthetnék a párbeszéd kialakulását a hatóságok és a társadalom között, miként biztosíthatnák szolidaritásukról a helyieket, illetve várhatóan döntenek a Fehéroroszország ellen előkészített uniós szankciókról.
Az Európai Unió nem ismeri el a fehéroroszországi elnökválasztás eredményét – jelentette be Angela Merkel német kancellár szerdán Berlinben az uniós állam-, illetve kormányfők videokonferenciája után.
Merkel kijelentette, hogy a fehéroroszországi elnökválasztás „nem volt sem tisztességes, sem szabad”, ezért az EU nem ismeri el az eredményét.
Az EU a békés tüntetők mellett áll, és elítéli a minszki „rezsim” által a demonstrálókkal szemben alkalmazott erőszakot – mondta a német kancellár.
Az Európai Unió nem ismeri el a fehéroroszországi elnökválasztás eredményét, és hamarosan
szankciókat vezet be a választási csalásért és a tüntetők elleni erőszakért felelős személyek ellen
– jelentette be Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a tagállami vezetők szerdai rendkívüli tanácskozása után.
Michel kifejtette, hogy a tagországok állam-, illetve kormányfői „világos üzenetet” küldtek, amelyben kifejezték szolidaritásukat a fehérorosz néppel, és hangsúlyozta, a demonstrálók elleni atrocitások nem maradhatnak büntetlenül.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke arról számolt be, hogy
a brüsszeli testület 53 millió eurót fog átirányítani fehérorosz kormányzati szervektől a civilszervezetek és a hatósági brutalitás áldozatai felé, valamint a koronavírus-járvány elleni harcra.
„A szabadságért és demokráciáért harcoló fehéroroszok mellett állunk” – szögezte le.
Nem szabad megengedni, hogy Fehéroroszországban bármilyen külső beavatkozásra kerüljön sor – hangsúlyozta Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök az Európai Tanács (ET) videkonferencia formájában megtartott szerdai csúcsértekezlete után.
A külső beavatkozásra vonatkozó, az ET és ezen belül a közép-európai kormányfők részéről szerdán megfogalmazott intést kiemelve Morawiecki hangsúlyozta: mindez „természetesen Oroszországnak szól”, mivel Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök Vladimir Putyin orosz elnökkel egyeztet folyamatosan.
Akarjuk, hogy Fehéroroszországban a demokratikus folyamatot a nemzet irányítsa
– jelentette ki Morawiecki. Utalva Minszk gazdasági függőségére Moszkvától, a lengyel kormányfő hangsúlyozta: a demokratikus párbeszéd támogatása mellett „pozitív gazdasági programot” kell kidolgozni Fehéroroszország számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.