A Facebook a világ számos országában, köztük Magyarországon is meghatározó szerepet játszik a kommunikációban, így a közélet vitáiban is. Az amerikai óriásvállalat moderálási gyakorlata ettől nem függetlenül maga is viták, gyakran súlyos bírálatok kereszttüzében áll – mutat rá a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egy, az Eötvös József Kutatóközponot Információs Társadalom Kutatóintézettel végzett tanulmányában.
A különböző álláspontokat azonban gyakran nem egyszerű empirikus adatokkal alátámasztani vagy éppen cáfolni – mivel ilyenek csak korlátozottan állnak rendelkezésre. Az NKE Információs Társadalom Kutatóintézetének a magyar felnőtt lakosságot reprezentáló mintán 2019-es adatfelvétellel végzett, 2020-ban bemutatott kutatása ezzel a témával is foglalkozott. Kiderült: a magyar Facebook-felhasználók 10,1 százaléka emlékszik olyan esetre, amikor fiókját felfüggesztette vagy egy bejegyzését törölte a szolgáltató.
A különböző iskolai végzettségű szegmensek között az érettségivel igen, de diplomával nem rendelkező felnőttek körében a legalacsonyabb az érintettek aránya (5,8 százalék), míg a legfeljebb nyolc általánost végzettek körében a legmagasabb (14,7 százalék).
Az érintett felhasználók 36,5 százaléka számolt be arról, hogy fellebbezett a moderálási döntésekkel szemben a Facebooknál, vagyis kérte fiókja, illetve a törölt tartalom visszaállítását. A felhasználók 43,5 százaléka úgy emlékezett, hogy semmilyen választ nem kapott a felszólamlására. 30,4 százaléka esetében viszont feloldották a profil tiltását, illetve a tartalom törlését.
A kutatás adatai szerint a magyar felnőttek 78,4 százaléka internetezik, az internetezők 79,3 százaléka pedig legalább havi rendszerességgel Facebookozik – ez mintegy 4,9 millió embert jelent – mutat rá az elemzésről készült blogon a Nádori Péter, az NKE Információs Társadalom Kutatóintézet megbízott kutatója. A közösségi szolgáltatás felhasználói között a „heavy user”-ek többségben vannak: 58,9 százalék minden nap aktív az oldalon. Csak a nőket tekintve az arány még magasabb, 64,4 százalékos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.