Kamala Harris kaliforniai szenátor lesz Joe Biden, a demokraták várható elnökjelöltjének alelnök-jelöltje – jelentette be kedden délután Delaware-ban kiadott közleményében Biden kampánycsapata.
Az 55 éves szenátor, aki korábban ügyész volt Kaliforniában, az első afroamerikai női alelnökjelölt az Egyesült Államok történetében. A közlemény szerint Kamala Harris szerdán tart bemutatkozó és programadó beszédet.
Harrist több demokrata párti politikus és elemző ünnepelte kedden este, mint az Egyesült Államok történetének első afroamerikai női alelnökjelöltjét. Többen ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet, hogy pontosabb, ha a politikusnőt színesbőrűnek nevezik: Harris közgazdász édesapja ugyanis jamaicai, kutatóorvos édesanyja pedig indiai bevándorló volt az Egyesült Államokban. Harris a harmadik női alelnökjelölt az amerikai történelemben.
https://www.youtube.com/watch?v=gMsWG0XwzrY
Korábban, az 1984-es elnökválasztáson a szintén demokrata párti Walter Mondale Geraldine Ferraro képviselőt, a 2008-ban tartott elnökválasztáson pedig a republikánus John McCain az alaszkai kormányzót, Sarah Palint választotta alelnökjelöltjének. Mindkét esetben a jelöltek, illetve a pártjaik alul maradtak vetélytársaikkal – a republikánus Ronald Reagannel és a demokrata párti Barack Obamával – szemben. Közleményben Joe Biden úgy fogalmazott:
azért választotta Harrist, mert készen áll az irányító szerepre és átérzi azt a fájdalmat, amelytől nemzetünkben ma oly sokan szenvednek.
Amerikai sajtójelentések szerint Biden és Harris viszonya ma már baráti. Alelnökjelöltsége bejelentése után Kamala Harris azt írta Twitteren:
Joe Biden képes arra, hogy összefogja az amerikaiakat, mert egész életében értünk harcolt.
Kamala Harris ügyészi, majd politikusi pályafutását elemzők „briliánsnak” írják le, amely „méltó az amerikai álomhoz”. Rövid ideig Kanadában is élt, ahol édesanyja a McGill Egyetemen oktatott. Öt esztendeig Montrealban járt iskolába. Az Egyesült Államokban a híres Howard Egyetemen diplomázott, amelyet Amerika történelmi fekete egyetemei és főiskolái között tartanak számon. Az igazság, amellyel tartozunk című önéletrajzi könyvében „önbizalommal teli és büszke fekete nőnek” írta le magát, édesanyjának köszönve, hogy a húgát és őt „eltökélten fekete lányokként nevelt fel”.
Tavaly versenybe szállt a Demokrata Párt elnökjelöltségért is, de kampánya a kezdeti lelkesedés után nem volt sikeres. Már tavaly decemberben – még az iowai előválasztás előtt – felfüggesztette a kampányát, s az idén márciusban Joe Bident biztosította a támogatásáról. Bár a párt radikális szárnyához sorolják, az úgynevezett „progresszív” demokraták részéről kemény támadások is érték, régebbi ügyészi és igazságügyi vezetői munkája miatt. Harris ugyanis ellenezte a büntetési tételek enyhítését, nem támogatta a halálbüntetés eltörléséről szóló népszavazást, nem állt ki a marihuána fogyasztásának liberalizálása mellett, és nem volt híve a homoszexuálisok házassága engedélyezésének. 2015-ben például nem foglalt állást amellett, hogy végzetessé váló rendőri erőszak ügyében minden esetben független vizsgálatot rendeljenek el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.