BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb összecsapások Fehéroroszországban

Fehéroroszországban hétfőn újabb összecsapások folytak, miután az ellenzék azzal vádolta Alekszandr Lukasenka elnököt, hogy újraválasztási győzelmét a nyugati vezetők kritikájává tette.

Sok embert a rendőrők kiemeltek a tömegből és elszállítanak, a hatóság a fő útvonalakat is blokkolta Minszkben – közölte a Reuters hírügynökség. A francia és a brit kormány egyaránt arra szólította föl a minszki vezetést hétfőn, hogy tanúsítson önmérsékletet, és ne alkalmazzon erőszakot a tüntetőkkel szembeni a London szerint „súlyos csalásokkal” tarkított fehérorosz elnökválasztás után.

A lengyel kormányszóvívő arról számolt be, hogy az Európai Unió (EU) rendkívüli csúcstalálkozójának összehívását sürgeti Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő abban a levélben, amellyel hétfőn a fehéroroszországi helyzet miatt Charles Michelhez, az Európai Tanács és Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez fordult.

A fehérorosz választási bizottság hétfőn ismertetett, a nap folyamán kismértékben módosított előzetes adatai szerint a vasárnapi elnökválasztáson a hivatalban lévő Aljakszandr Lukasenka győzött a szavazatok 80,08 százalékával. A fő ellenzéki jelölt, Szvjatlana Cihanouszkaja 10,9 százalékot szerzett. Az ellenzék kétségbe vonja a választás tisztaságát. A hivatalos exit poll-eredmények közzététele után az országban több helyszínen is összecsapások törtek ki a rendőrség és ellenzéki tüntetők között, többen megsérültek, sokakat őrizetbe vettek. Lukasenka cáfolta, hogy halálos áldozata is lenne a rendőri beavatkozásnak.

Az oroszok is túlzónak neveztzék a hatósági fellépést. Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő hétfőn Facebook-bejegyzésben azt írta, hogy aránytalan erőszakot alkalmaztak a fehérorosz hatóságok a Minszkben a helyi elnökválasztásról tudósító orosz újságírók ellen. Zaharova elismerte, hogy külföldi újságírók csakis a fogadóország törvényeinek tiszteletben tartásával, az akkreditációt megszerezve dolgozhatnak legálisan. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az orosz média sok munkatársa jóhiszeműen, idejekorán és a szabályok betartásával kérte az akkreditálását, ám ehelyett „bottal kapott a fejére”, ami a szóvivő szerint megengedhetetlen, „nem testvéri” eljárás. Felhívta a sajtó munkatársait, hogy tartsák be a fehérorosz törvényeket, és egyúttal kifejezte reményét, hogy a fehérorosz hatóságok tisztelettel bánnak majd az őrizetbe vett újságírókkal.

A rendőrség fellépését lélnyegében az összes uniós állam elitélte. A fehérorosz fővárosban hétfő este bezártak a boltok és a metróállomások. A gyalogos és az autós forgalmat nem korlátozták. Valerij Vakulcsik, a fehérorosz biztonsági szolgálat (KGB) elnöke hétfő este bejelentette,

hogy merényletet terveztek Szvjatlana Cihanouszkaja elnökjelölt ellen. Vakulcsik az ONT televízióban hétfőn közölte, hogy az ellenzék úgynevezett egyesített kampánystábjától kapták azt az értesülést, hogy provokációtól és az elnökjelölt életét veszélyeztető merénylettől tartanak. A KGB vezetőjének elmondása szerint a belügyminisztériumnak a szélsőségesség elleni fellépésért felelős részlegétől röviddel ezután arról értesültek, hogy olyan üzenetet fogtak el, amely szerint „szakrális áldozatra” van szükség.

Az üzenet küldőjét már azonosították, és rövidesen őrizetbe veszik. Az államfőnek jelentették a történteket. Az elnök rendeletére 120 biztonsági embert rendelnek ki az egyesített kampánystáb védelmére.

Minszk, 2020. augusztus 10. Ellenzéki tüntetõk az ellenük bevetett könnygáz elõl menekülnek Minszkben MTI/EPA/Taccjana Zenkovics
Fotó: Taccjana Zenkovics / MTI/EPA

Cinanouszkaja hétfőn közölte, hogy nem vesz részt a tüntetéseken, ugyanakkor lemondásra szólította fel az országot 1994 óta vaskézzel vezető Lukasenkát. A semmiből néhány hét alatt váratlanul az elnök ellenlábasává váló angoltanárnő szerint a vasárnapi választást, amelyen Lukasenkát a szavazatok 80,08 százalékával hirdették ki győztesnek, elcsalták, „a vezetésnek el kell gondolkodnia azon, hogyan vonuljon vissza a hatalomból. Én magamat tekintem győztesnek” – mondta Cihanouszkaja, akire a központi választási bizottság szerint a szavazásra jogosultak mintegy 10 százaléka voksolt.

Az elnökjelölt szóvivője, Anna Kraszulina közölte, hogy Cihanouszkaja, aki a hétfőre virradó éjjel tartott tüntetések miatti megtorlás okán azzal vádolta meg a rendszert, hogy „erőszakkal marad hatalmon”, nem vesz részt a tüntetéseken, mert a hatalom bármilyen provokációt szervezhet, hogy őrizetbe vegye„.

Uladzimir Karanyik egészségügy-miniszter hétfőn elmondta, hogy a tüntetések után a rendvédelmi szervek mintegy 40 munkatársát és több mint ötven demonstrálót ápolnak kórházban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.