A japán, amerikai, ausztrál és indiai diplomácia vezetői kedden Tokióban találkoztak, hogy
megerősítsék az indiai- és csendes-óceáni térség stabilitásának érdekében zajló szoros együttműködésüket.
Motegi Tosimicu japán, Mike Pompeo amerikai, Marise Payne ausztrál és Szubrahmanjam Dzsaisankar indiai külügyminiszter megegyezett abban, hogy a térségben nagy szükség van a szabályokon alapuló nemzetközi rendre, amely a jogállamiságot, a hajózás szabadságát és a viták békés megoldását részesíti előnyben. Országaik célja emellett az, hogy egységesen lépjenek fel Kína terjeszkedő befolyásával szemben – jelezték.
Donald Trump amerikai elnök a választások közeledtével egyre hangosabban bírálja Kína kereskedelmi, biztonságpolitikai és emberi jogi gyakorlatát. India és Kína – bár hagyományosan szoros gazdasági kapcsolatokat ápol – az elmúlt hónapokban összetűzésbe keveredett a vitatott hovatartozású himalájai határrégióban.
Canberra és Peking között a koronavírus-járvány eredetét övező kérdések miatt nőtt a feszültség, míg Japán a Szenkaku-szigetek (kínaiul Tiaojü-szigetek) és a regionális egyensúllyal kapcsolatos aggodalmak miatt áll vitában Kínával.
A tárcavezetők a koronavírus-járványról, a gazdasági helyzetről, a terrorizmus elleni küzdelemről és a tengerbiztonságról is beszéltek.
A koronavírus-járvány kezdete óta ez volt az első több résztvevős, miniszteri szintű konferencia, amelyet Tokióban tartottak.
Ugyancsak ez volt ott a legjelentősebb diplomáciai rendezvény szeptember közepe óta, amikor Szuga Josihide átvette a kormányfői tisztséget Japánban. A négyesfogat azt tervezi, hogy a jövőben évi rendszerességgel tartja meg találkozóit – árulták el japán tisztségviselők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.