A Pfizer és a BioNTech SE megállapodott az Európai Bizottsággal arról, hogy a SARS-CoV-2 (koronavírus) elleni mRNS-alapú BNT162b2 nevű vizsgálati vakcinajelöltjükből az Európai Unió (EU) tagállamai számára 200 millió adagot biztosítanak valamint szükség esetén további 100 millió adag vakcinát is az EU rendelkezésére bocsátnak.
A szállítások várhatóan 2020 végéig indulnak el, a klinikai vizsgálatok sikerétől és a szabályozó hatósági engedélytől függően.
Az Európába szánt vakcina adagokat a BioNTech németországi, valamint a Pfizer belgiumi telephelyein gyártják majd. Amennyiben a vakcinajelölt megkapja az Európai Gyógyszerügynökség jóváhagyását, az oltóanyagot az uniós tagállamok rendelik majd meg, akik e megállapodás keretében szeretnének hozzájutni a vakcinához.
A világjárvány kezdete óta a Pfizer első számú prioritásává vált, hogy biztonságos és hatékony vakcinát fejlesszen, ezzel egyidejűleg pedig megerősítse a gyártását, hogy az év vége előtt biztosítani tudja a vakcinát és ez nagyon fontos ahhoz, hogy megállítsuk a világjárványt
– mondta Albert Bourla, a Pfizer elnök-vezérigazgatója.
„Európa szívében alapított vállalatként örömmel dolgozunk azon, hogy a hatósági engedélyezést követően emberek milliói számára biztosítsuk az oltóanyagot„ – mondta Ugur Sahin, a BioNTech társalapítója és vezérigazgatója. Szeretnénk megköszönni az Európai Bizottságnak és a tagállamoknak a COVID-19 vakcinajelöltünkkel szemben tanúsított támogatást és bizalmat. Célunk egy biztonságos és hatásos vakcina kifejlesztése, hogy hozzájáruljunk e világjárvány legyőzéséhez. Noveber 9-én a Pfizer és a BioNTech bejelentette, hogy az általuk kifejlesztett vakcinajelölt bizonyíthatóan
hatékonyságot mutatott a COVID-19 fertőzés megelőzésében olyan alanyoknál, akiknél nem volt kimutatható a korábbi SARS-CoV-2 fertőzés.
A bejelentés alapjául az első, időközi, a klinikai vizsgálatok harmadik fázisát vizsgáló hatékonysági elemzés szolgált, melyet november 8-án végzett el egy külsős, független Adatfigyelő Bizottság (Data Monitoring Committee, DMC). A bizottság 94 esetet nézett át. Hét nappal a vakcina második adagjának alkalmazását követően az esetek megoszlása az oltott személyek és a placebo oltást kapók között azt jelezte, hogy a vakcina hatékonysága meghaladja a 90 százalékot.
Ez azt jelenti, hogy a védelem a két dózisú oltással 28 nappal az oltást követően érhető el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.